Pozor na sladkosti! Útočí na zubní sklovinu

06.12.2016 16:20 | Zprávy

Sladkosti nadělené od Mikuláše, vánoční cukroví a čokoládové bonbony na stromečku – to všechno patří k Vánocům. Přílišná konzumace sladkostí a nedostatečná ústní hygiena mohou vést nejen u dětí, ale i u dospělých k zubním kazům. Jsou to právě cukry, které negativně působí na zubní sklovinu. Podle Lucie Psotové, dentální hygienistky z Schill Dental Clinic, by rodiče měli dávat dětem sladkosti najednou, nejlépe jedenkrát denně.

Pozor na sladkosti! Útočí na zubní sklovinu
Foto: Dental Clinic
Popisek: Stomatologové se shodují, že většina rodičů zanedbává péči o dětský chrup, proto mnoho dětí nezvládá správnou techniku čištění zubů a jejich kazivost je v České republice vysoká v porovnání s evropskými zeměmi.

Stomatologové se shodují, že většina rodičů zanedbává péči o dětský chrup, proto mnoho dětí nezvládá správnou techniku čištění zubů a jejich kazivost je v České republice vysoká v porovnání s evropskými zeměmi. Zubní kaz není dědičným onemocněním a vzniká pouze z důvodu nesprávné dentální péče. Snížení rizika zubního kazu je tedy v rukou rodičů. Mléčné i trvalé zuby se do dutiny ústní prořezávají nevyzrálé a trvá přibližně dva roky, než zubní sklovina dozraje a vytvrdí se minerály ze slin. „Rodiče by proto měli dbát na správné čištění zoubků svých dětí a už od mala jim vštipovat správné hygienické návyky při čištění zubů,“ říká Bc. Lucie Psotová z Schill Dental Clinic a dále pokračuje: „Nejhorší jsou na dětské zoubky sladké nápoje v podobě džusíků a slazených limonád, které děti popíjejí celý den a zuby jsou tak neustále vystavovány kyselému prostředí, které způsobuje ´rozpouštění´ tvrdých zubních tkání, skloviny.“ Rodiče by také měli hlídat, kolik sní jejich dítě sladkostí a cukroví i nyní v období Vánoc, kdy na dětské zoubky na každém rohu čeká nějaká nástraha v podobě čokolád a dalších cukříků.

Příčinou zubního kazu je zubní plak, který je nutné odstraňovat. Proto by si měli dospělí i děti čistit zuby pravidelně alespoň dvakrát denně vždy po jídle a to od chvíle, kdy se prořeže první zoubek. „Technika čištění zubů je důležitější než jeho délka,“ říká Lucie Psotová. Je v rukou rodičů, aby své děti naučili správným hygienickým návykům, dokud se tak nestane, je všechna práce na nich. Dentální hygienistka ještě doplňuje: „Při čištění dětských zoubků by se rodiče měli řídit pravidlem: ´důvěřuj, ale prověřuj´ a v případě potřeby zoubky ještě dočišťovat.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

NP Šumava: Nedostatek vody zastavuje Splouvání Vltavy

22:03 NP Šumava: Nedostatek vody zastavuje Splouvání Vltavy

Hladina Teplé Vltavy na odečtu na Soumarském Mostě letos vykazuje rekordní hodnoty.