Stomatologové se shodují, že většina rodičů zanedbává péči o dětský chrup, proto mnoho dětí nezvládá správnou techniku čištění zubů a jejich kazivost je v České republice vysoká v porovnání s evropskými zeměmi. Zubní kaz není dědičným onemocněním a vzniká pouze z důvodu nesprávné dentální péče. Snížení rizika zubního kazu je tedy v rukou rodičů. Mléčné i trvalé zuby se do dutiny ústní prořezávají nevyzrálé a trvá přibližně dva roky, než zubní sklovina dozraje a vytvrdí se minerály ze slin. „Rodiče by proto měli dbát na správné čištění zoubků svých dětí a už od mala jim vštipovat správné hygienické návyky při čištění zubů,“ říká Bc. Lucie Psotová z Schill Dental Clinic a dále pokračuje: „Nejhorší jsou na dětské zoubky sladké nápoje v podobě džusíků a slazených limonád, které děti popíjejí celý den a zuby jsou tak neustále vystavovány kyselému prostředí, které způsobuje ´rozpouštění´ tvrdých zubních tkání, skloviny.“ Rodiče by také měli hlídat, kolik sní jejich dítě sladkostí a cukroví i nyní v období Vánoc, kdy na dětské zoubky na každém rohu čeká nějaká nástraha v podobě čokolád a dalších cukříků.
Příčinou zubního kazu je zubní plak, který je nutné odstraňovat. Proto by si měli dospělí i děti čistit zuby pravidelně alespoň dvakrát denně vždy po jídle a to od chvíle, kdy se prořeže první zoubek. „Technika čištění zubů je důležitější než jeho délka,“ říká Lucie Psotová. Je v rukou rodičů, aby své děti naučili správným hygienickým návykům, dokud se tak nestane, je všechna práce na nich. Dentální hygienistka ještě doplňuje: „Při čištění dětských zoubků by se rodiče měli řídit pravidlem: ´důvěřuj, ale prověřuj´ a v případě potřeby zoubky ještě dočišťovat.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: komerční tisková zpráva