Předsedkyně Akademie věd na návštěvě nejbohatšího ústavu

15.10.2017 10:49 | Zprávy

Ústav organické chemie a biochemie v pražských Dejvicích má v rámci Akademie věd zvláštní postavení. A to nejen pro svoji velikost, úspěchy v mezioborovém výzkumu a okolnost, že od svých prvopočátků v polovině 40. let jedenáctkrát změnil své jméno – byl mimo jiné Ústavem technologie lučebnin organických a výbušných, Ústavem organické technologie či Ústředním ústavem chemickým.

Předsedkyně Akademie věd na návštěvě nejbohatšího ústavu
Foto: cas.cz
Popisek: Akademie věd ČR - logo

Jde zároveň o vůbec nejbohatší ústav v soustavě akademických pracovišť: podstatným zdrojem financí jsou stále příjmy z objevů chemika Antonína Holého. Ostatně komunikačním jazykem ústavu, který má unikátní přístrojové vybavení a láká vědce z celého světa, je angličtina. Nyní ho navštívila předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová, kterou zde provázel místopředseda Akademie věd a bývalý ředitel Zdeněk Havlas i současný ředitel Zdeněk Hostomský.

Štědrý osud

„Díky štědrému osudu máme prostředky, které se snažíme vědě vracet zpátky,“ říká Zdeněk Hostomský, který se mimo jiné zasloužil o to, aby v ústavu byla zachována pracovna Antonína Holého. Až na posunuté dveře je tu všechno tak jako v dobách, kdy zde Antonín Holý působil: sektorový nábytek, tabule s chemickými vzorečky, rozepsané papíry na pracovním stole a dokonce i vzrostlý kaktus na okenním parapetu. „Jak říká Holého manželka: autentický je tady i ten jeho nepořádek,“ vtipkuje bývalý ředitel, který celou rodinu dobře znal. Holého odkaz připomíná i bronzová busta, která se nachází v nově přistavěné budově ústavu. Když ji vdova Ludmila Holá poprvé uviděla, vydechla s dojetím: „Ano, to je můj manžel!“


Ředitel ústavu Zdeněk Hostomský u busty slavného chemika Antonína Holého

Ačkoli Holý pracoval na vývoji antivirových preparátů už od 70. let a spolupracoval na tom s několika společnostmi, až na začátku nového tisíciletí se je povedlo americké firmě Gilead Sciences převést do podoby léčiv, které pomáhají pacientům s AIDS či hepatitidou typu B. Příjmy z Holého patentů ústavu přinášely více než dvě miliardy korun ročně, přičemž vedení ústavu se podařilo vyjednat prodloužení licenčního období pro další preparáty až do roku 2025.

Úspěchy v transferu technologií

Vědě na ústavu v současnosti slouží tři budovy. Kromě prvorepublikového „áčka“ a tradičního „céčka“ s biochemickými laboratořemi je tu i moderní „béčko“, kde sídlí organické laboratoře. Pro jeho oválný, jakoby rozkvetlý tvar se mu přezdívá Květák. Celkem zde pracuje dvaadvacet seniorských a dvanáct juniorských skupin, přičemž „junioři“ mají šanci po pěti letech povýšit mezi seniory. V poslední době se to podařilo například skupině Petra Cíglera. Devětatřicetiletý nanochemik má navíc jeden velmi neobvyklý koníček – hraje na lesní roh a komponuje „entropické“ symfonie, které se uvádějí v Národním divadle i na Pražském jaru. Hudbě se přitom věnuje jako samouk.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Cena Správy jeskyní ČR ocení osobnosti. Navrhněte kandidáty

22:03 Cena Správy jeskyní ČR ocení osobnosti. Navrhněte kandidáty

Osobnosti v oblasti výzkumu, ochrany a zpřístupňování jeskyní a krasového podzemí vyzdvihne Cena Spr…