Premiér Sobotka jednal s jordánským premiérem Al-Mulkim o bezpečnostní a obchodní spolupráci, řešení migrační krize i energetice

22.08.2017 17:05

Předseda vlády Bohuslav Sobotka se setkal v úterý 22. srpna 2017 s předsedou vlády Jordánského hášimovského království Hani Fawzi Al-Mulkim. Ve Strakově akademii spolu jednali o rozvoji obchodní spolupráce, využití jaderné energie pro mírové účely, bezpečnostní a obranné spolupráci i podpoře Jordánsku při zvládání migrační krize. Setkání se zúčastnil také ministr obrany Martin Stropnický. Premiér Jordánska navštívil Českou republiku vůbec poprvé.

Premiér Sobotka jednal s jordánským premiérem Al-Mulkim o bezpečnostní a obchodní spolupráci, řešení migrační krize i energetice
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Jordánsko je spolu s Izraelem klíčovým partnerem České republiky na Blízkém východě. V dubnu letošního roku podepsala ČR s Jordánskem Dohodu o hospodářské spolupráci, která nyní po dokončení ratifikačního procesu na obou stranách vchází v platnost.

Jedním z témat jednání bylo posilování vzájemné obchodní a hospodářské spolupráce. Vzájemná obchodní výměna přitom už v roce 2016 vzrostla o 62 % oproti roku 2015, a to především díky kooperaci mezi českými a jordánskými firmami. Jednou z možností spolupráce představují dodávky pro vojenské a státní nemocnice v Jordánsku poté, co tamní vláda zahrnula české výrobce zdravotnického vybavení do schváleného seznamu potenciálních dodavatelů. Další příležitost nabízí veřejná doprava, vodní hospodářství a případně i potravinářství. Podle premiéra Bohuslava Sobotky by další spolupráci napomohlo také otevření jordánského velvyslanectví v Praze.

Další oblastí, o níž premiéři hovořili, je obrana a bezpečnost. Obě strany vyjádřily zájem na pokračování vynikající spolupráce, které prospěla role kontaktní ambasády NATO v Jordánsku. Česká republika ji zastávala v letech 2013-2016. Konkrétní projekty bilaterální obranné spolupráce zahrnují výcvik jordánských partnerů v oblastech, jako je ochrana proti zbraním hromadného ničení, likvidace výbušných zařízení, logistika či vojenské zdravotnictví. Jordánci patří na Blízkém východě k významným importérům vojenského materiálu, z čehož těží i český zbrojařský průmysl.

Premiér Bohuslav Sobotka s premiérem Hani Fawzi Al-Mulkim jednal i o otázce migrace. Jordánsko se potýká s velkým přílivem uprchlíků v souvislosti s probíhajícími konflikty v sousední Sýrii a Iráku. Česká republika nadále při zvládání migrační a uprchlické krize klade důraz na řešení problémů ve zdrojových zemích a na stabilizační opatření na pomoc obyvatelstvu. I proto poskytuje Česká republika Jordánsku největší zdravotně humanitární a finanční podporu ze všech postižených států. Mezi konkrétní projekty patří budování infrastruktury a rozšiřování kapacit uprchlických táborů Zátarí a Azrak, další projekt za 40 mil. Kč je určen na zlepšení životních podmínek téměř 70 tisíc syrských uprchlíků v Jordánsku. Jordánskému Ministerstvu vnitra vláda poskytla 10 milionů korun a o dalším daru ve výši 15 milionů korun rozhodla na jednání 21. srpna 2017. Kromě finanční pomoci poskytuje ČR uprchlíkům i lékařskou péči v rámci projektu MEDEVAC. Od roku 2013 se tam vystřídalo 32 českých lékařských týmů.

Dalším z aktuálních témat jednání byl boj proti terorismu, situace v Sýrii, Iráku i mírový proces na Blízkém východě. Dnes byla také za přítomnosti premiérů podepsána Dohoda o spolupráci mezi Českou republikou a Jordánským hášimovským královstvím při rozvoji mírového využívání jaderné energie, která představuje významný krok vpřed ve spolupráci mezi oběma zeměmi v oblasti energetiky. Dohoda dá příležitost řadě českých subjektů od vysokých škol přes výzkumné ústavy až po průmysl podílet se na rozvoji jordánského mírového jaderného sektoru.

Naposledy se Bohuslav Sobotka s předsedou vlády Jordánska setkal v říjnu 2015, kdy český premiér navštívil Jordánské hášimovské království. V únoru 2017 pak přijel do Prahy jordánský princ Hasan bin Talál.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Památník Lidice: Prohlášení k uspořádání veřejné sbírky na restaurování Památníku dětských obětí války

19:15 Památník Lidice: Prohlášení k uspořádání veřejné sbírky na restaurování Památníku dětských obětí války

Protože se k našemu rozhodnutí uspořádat veřejnou sbírku na restaurování Památníku dětských obětí vá…