„Hlavním cílem mé cesty je dokončit poslední kroky při naplnění naší strategie stát se pro Čínu finančním a transportním centrem ve střední Evropě a dohodnout další strategické projekty úspěšně se rozvíjející česko-čínské spolupráce,“ shrnul záměry své cesty předseda vlády Bohuslav Sobotka.
S ministrem Národní rozvojové a plánovací komise (NDRC) jednali český premiér a ministr Mládek o bilaterální spolupráci v rámci iniciativy Hedvábná stezka. Během jednání si obě strany předaly návrhy na konkrétní oblasti spolupráce s cílem podepsat plán bilaterální spolupráce na letošním summitu premiérů zemí 16+1 v Rize. Český návrh bilaterálního plánu spolupráce obsahuje i seznam 14 konkrétních projektů, které česká strana považuje za prioritní. Jde o projekty v oblastech letectví, cestovního ruchu, finančnictví či potravinářství.
Na jednání s administrátorem Čínského úřadu pro civilní letectví premiér potvrdil dohodu s čínskou stranou, která umožní zavést třetí přímou linku z Číny do ČR. Po pravidelné lince Praha-Peking bude 23. června zahájeno přímé letecké spojení Praha-Šanghaj a v průběhu léta také linka Praha-Chengdu.
„Soustředili jsme se také na pomoc českým výrobcům malých a středních letadel vstoupit na rychle se rozvíjející čínský letecký trh,“ řekl předseda vlády. Třetím tématem jednání byla spolupráce při výcviku pilotů a leteckého personálu. Jednání se zúčastnili také ministr dopravy Dan Ťok a ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV