„Za zdaňovací období roku 2013 bylo k 16. 9. 2014 podáno celkem 1 937 tisíc daňových přiznání k dani z příjmů fyzických osob, z toho zhruba 5 % bylo podáno elektronicky. Právnické osoby využívají elektronickou komunikaci s úřady častěji - z celkového počtu 350 tisíc daňových přiznání k dani z příjmu právnických osob jich bylo zhruba 30 % odesláno elektronicky,“ říká mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová. Komunikovat s finančním úřadem prostřednictvím datových schránek musejí i ty daňové subjekty, které mají povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem. Povinnost využívat datovou schránku, pokud ji máte zřízenou a zpřístupněnou, je právně podpořena. „Kdo poruší povinnost elektronického podání a vyplní klasický papírový formulář, může počítat s pokutou od finančního úřadu ve výši 2 000 Kč, ve výjimečných případech až 50 000 Kč,“ vysvětluje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars, která se zabývá daňovým poradenstvím.
Datová schránka funguje na podobném principu jako elektronické bankovnictví. Využívat ji můžete nepřetržitě 24 hodin a 7 dní v týdnu. „Na portálu finanční správy daneelektronicky.cz jsou přístupné interaktivní formuláře pro elektronické podání daňového přiznání, které je následně možné poslat na finanční úřad přes datovou schránku. Novinkou je zobrazení QR kódu pro zjednodušené zadání platebního příkazu, který je možné využít u většiny tuzemských bank zejména při používání bankovních aplikací na chytrých telefonech,“ vysvětluje Lenka Uzun ze společnosti Servodata. Při podání daňového přiznání musí být elektronický formulář vyplněn podle daného povinného formátu a struktury. Správnost dokumentu a případné opravy zajistí aplikace přístupná na serveru daneelektronicky.cz. Na základě správně vyplněného formuláře pak dochází k automatickému zpracování dokumentu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva