Prezident HK ČR: Čína se otevírá podnikatelské spolupráci

27.10.2014 20:07

Prezident Hospodářské komory České republiky (HK ČR) Vladimír Dlouhý doprovází ve dnech 24. – 27. října 2014 spolu s početnou podnikatelskou delegací prezidenta republiky Miloše Zemana na státní návštěvě Čínské lidové republiky.

Prezident HK ČR: Čína se otevírá podnikatelské spolupráci
Foto: archiv
Popisek: Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory ČR

První zastávkou podnikatelské mise bylo hlavní město provincie Sečuán Chengdu, kde se české firmy zastupující letectví, či sklářský průmysl prezentovaly na 8. Západočínském mezinárodním veletrhu. Prezident HK ČR Dlouhý využil návštěvy Chengdu k setkání se svým čínským protějškem - prezidentem sečuánské pobočky Čínské rady na podporu mezinárodního obchodu a investic (CCPIT) panem Li Gangem. Oba prezidenti se v průběhu jednání ujistili o trvajícím zájmu obou institucí na spolupráci. Zvláště v provincii Sečuán, která patří k nejdynamičtějším regionům Číny, je řada konkrétních příležitostí pro společné projekty, a proto panovala shoda obou zúčastněných stran na nutnosti vzájemné výměny informací a podpory podnikatelských delegací.

Mise se poté přesunula do hlavního města Pekingu, kde prezident HK ČR Dlouhý za přítomnosti prezidenta ČR Miloše Zemana vystoupil na podnikatelském semináři organizovaném Bank of China, 3. největší bankou v Číně. Dlouhý se ve svém příspěvku zaměřil na předsudky, které ve vzájemných obchodních vztazích přetrvávají: „Dlouho jsme byli v situaci, kdy hospodářské vztahy mezi Českou republikou a Čínskou lidovou republikou byly silně ovlivňovány politikou, respektive politickými rozdíly mezi oběma zeměmi. To už dnes není pravda a státní návštěva prezidenta republiky je tohoto tvrzení důkazem.“ Ve své řeči také vyvrátil přetrvávající představu, že české firmy neumějí být v Číně úspěšné. „Mohu uvést řadu příkladů českých firem, které zde v Číně úspěšné jsou – Škoda Auto, Home Credit, ŽĎAS a další,“ řekl Dlouhý a dodal: „Zároveň máme příklady čínských firem, které investují v České republice. Mezi nejaktivnější z nich patří i firma Huawei. Přijetí podnikatelské delegace generálním ředitelem české pobočky technologické firmy Huawei Yanek Fan tak považujeme za velmi dobrý signál posílení vzájemné investiční spolupráce, kterou hodlá nadále podporovat i Hospodářská komora.“

V rámci podnikatelského semináře měly české firmy příležitost jednat s čínskými partnery, kde za přítomnosti prezidenta HK ČR Dlouhého a ministra průmyslu a obchodu ČR Jana Mládka došlo k podpisu několika dohod. Například firma ŽĎAS se svým čínským partnerem podepsala memorandum o strategické spolupráci zaměřené na dodávky metalurgické technologie, konkrétně kovacích lisů. „Jsem přesvědčen, že se již brzy dočkáme dalších kontraktů mezi českými a čínskými firmami. Státní návštěva prezidenta republiky dle mého názoru odstranila poslední překážky, které dosud ve vztazích obou zemí přetrvávaly. Budoucí vývoj v tomto směru vidím optimisticky a při svých jednáních s čínskými představiteli jsem připraven prosazovat zájmy českého byznysu v Číně,“ uzavřel Vladimír Dlouhý.

Hospodářská komora České republiky zastupuje podnikatelskou veřejnost na základě zákona č. 301/1992 Sb. o Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR. Hlavním posláním Hospodářské komory ČR je vytvářet příležitosti pro podnikání, prosazovat a podporovat opatření, která přispívají k rozvoji podnikání v ČR a tím i k celkové ekonomické stabilitě státu. Hospodářská komora České republiky je povinným připomínkovým místem podnikatelské legislativy a chrání zájmy svých členů sdružujících se prostřednictvím sítě regionálních komor a začleněných živnostenských společenstev.  HK ČR sdružuje téměř 14 000 členů (fyzických i právnických osob podnikajících v ČR) organizovaných v 60 regionálních komorách a 81 oborových asociacích HK ČR. Více na www.komora.cz

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komora.cz

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo zahraničí: První Národní rozvojový den v Černínském paláci

13:21 Ministerstvo zahraničí: První Národní rozvojový den v Černínském paláci

Ve čtvrtek 25. dubna se na Ministerstvu zahraničních věcí uskuteční historicky první Národní rozvojo…