Protikorupční útvar obvinil několik osob z téměř miliardového podvodu. Jde o solární elektrárnu

7. 3. 2016 12:29

Policisté Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality služby kriminální policie a vyšetřování (ÚOKFK) v minulém týdnu obvinili čtyři osoby v souvislosti s neoprávněným vydáním licence na výrobu elektrické energie z fotovoltaických zdrojů.

Protikorupční útvar obvinil několik osob z téměř miliardového podvodu. Jde o solární elektrárnu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Policejní vozy

V prosinci 2010 vydal Energetický regulační úřad (ERÚ) provozovateli jihomoravské solární elektrárny licenci na výrobu elektřiny na dobu 25 let. Kriminalisté ÚOKFK však zjistili, že v této době nebyla elektrárna zcela dokončena a k vydání licence tedy mělo dojít nezákonným způsobem.

Ve věci jsou stíháni stavbyvedoucí firmy, která elektrárnu postavila a zástupce společnosti, která měla zajistit bezproblémovou realizaci stavebních prací, vydání kolaudačního souhlasu a řádné uvedení díla do provozu. Dalším obviněným je revizní technik, který měl v listopadu 2010 vypracovat nepravdivou revizní zprávu, že zařízení je schopno provozu. Tyto osoby jsou stíhány pro trestný čin podvodu. Posledním obviněným je bývalý pracovník příslušného stavebního úřadu, který v listopadu 2010 provedl kontrolní prohlídky elektrárny a měl vydat kolaudační souhlas nutný pro řízení o vydání licence ERÚ. Tato osoba je stíhána pro trestný čin maření úkolu úřední osoby z nedbalosti.

Podle našich závěrů uvedená fotovoltaická elektrárna nesplnila podmínky pro získání licence, tato licence tedy neměla být vydána, nemělo dojít k připojení výrobny k distribuční soustavě. Provozovatelé tak měli způsobit škodu cca 970 milionů korun, což je vyplacená částka za elektřinu vyrobenou do září 2015. V průběhu dvacetileté garantované výkupní ceny tak mělo dojít k celkovému neoprávněnému obohacení ve výši přesahující 3,87 miliardy korun.

V případě pravomocného rozsudku hrozí osobám obviněným z trestného činu podvodu trest odnětí svobody až na 10 let. Muži obviněnému z maření úkolu úřední osoby z nedbalosti hrozí v případě pravomocného rozsudku trest odnětí svobody až na 5 let.

Trestní stíhání všech osob je vedeno na svobodě. Věc dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nemocnice Třebíč: Požární cvičení na neurologickém oddělení

17:50 Nemocnice Třebíč: Požární cvičení na neurologickém oddělení

Krátce po deváté hodině ranní oznámil požární hlásič oheň na neurologickém oddělení Nemocnice Třebíč…