Protonové centrum: Klienti VZP stále nemají svobodný přístup k nejmodernější léčbě rakoviny

26.02.2014 10:45 | Zprávy

Praha 26. 2. 2014 – Včera se mělo uskutečnit další kolo jednání s vedením největší tuzemské zdravotní pojišťovny. Tři hodiny před ním bylo ředitelem VZP Z. Kabátkem odloženo na neurčito. Vzhledem k tomu, že již přes rok prakticky nereaguje na vstřícné návrhy protonového centra a pacienti z VZP se nejmodernější, bezpečnou a účinnou metodou léčí pouze pod tlakem rodičů anebo jako samoplátci, dospělo protonové centrum k závěru, že za vedení současného ředitele VZP není možné dosáhnout jakékoliv dohody v zájmu pojištěnců VZP.

Protonové centrum: Klienti VZP stále nemají svobodný přístup k nejmodernější léčbě rakoviny
Foto: Archiv PTC
Popisek: Protonové centrum v Praze

Od pondělí je navíc z VZP do médií rozšiřována „nezávislá“ HTA analýza, hodnotící především nákladovou efektivitu léčby, vypracovaná na objednávku VZP zejména zaměstnanci brněnské Masarykovy univerzity. Tvrdí se v ní kupříkladu, že protonová terapie je ročně vhodná „maximálně pro 26 pacientů“, nebo že „neexistuje dostatek dat pro to, aby bylo možno považovat protonovou terapii za dostatečně bezpečnou a účinnou pro klinickou praxi“. Protonové centrum to považuje za výsměch skutečným světovým odborníkům, kteří pochopili jedinečnost účinku protonových částic a podporují výstavbu desítek nových protonových center po celém světě. A také za zastrašování více stovek pacientů, kteří absolvovali protonovou terapii s excelentními výsledky.

Nezávislý Institute of Health Economics and Technology Assesment (iHETA) vloni po mnohaměsíční práci přitom vypracoval zcela odlišnou a seriózní analýzu HTA. Autoři zpracovali více než 8000 publikací a studií. Podstatou této analýzy je porovnání protonové terapie se stávajícími metodami léčby. Výsledky dokazují, že protonová terapie umožňuje ve vybraných diagnózách podstatně větší bezpečnost a ochranu zdravých tkání, které se promítají do zlepšení kvality života. Analýza také potvrzuje, že cena protonové terapie je v případech, pro které je indikována, konkurenceschopná s cenou precizních technik fotonové radioterapie a z dlouhodobého hlediska plátci zdravotní péče přináší výraznou finanční úsporu díky významně lepší kvalitě života pacientů, kteří po šetrnějším ozáření netrpí zbytečně nežádoucími dlouhodobými účinky.

Model vypracovaný nedávno švédskými experty pro zemi s podobnou velikostí jako Česká republika se shoduje se závěry, ke kterým dospěli přední tuzemští odborníci. Švédsko tedy staví protonové centrum se srovnatelnou kapacitou (až 2 500 pacientů ročně). Zařízení v Uppsale přijme první pacienty již letos, v současné době se jejich experti školí v českém centru. Myslí si pan Kabátek, že švédští odborníci učinili chybné rozhodnutí? Nizozemsko, které je početně srovnatelné s ČR, plánuje výstavbu 4 protonových center. Studie tamních zdravotních pojišťoven předložila odhad na 3 450 pacientů, kteří potřebují léčbu protonem. V souvislosti s postupným rozjezdem vláda stanovila maximální počet indikovaných zatím na 2 200 ročně. Nizozemsko se rozhodlo pro technologii tužkového skenování, kterou má i české protonové centrum. Protonové centrum v Maastrichtu začne léčit pacienty v roce 2017.

Čeští onkologičtí pacienti, pokud nejsou klienty Vojenské zdravotní pojišťovny ČR, mají prakticky jedinou možnost - zaplatit si léčbu sami. VZP ČR pod vedením Zdeňka Kabátka přitom tajně zpětně proplácí léčbu některým movitým pacientům, kteří si ji hradili ze svého. Protonové centrum považuje situaci nadále za neudržitelnou a neetickou, a to zejména z hlediska pacientů, kteří nemohou díky tomuto přístupu uplatnit své právo na nejlepší možnou péči.  

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Proton Therapy Center

Mgr. Marie Jílková byl položen dotaz

ženy, děti a práce

Paní poslankyně, myslíte, že jen ženy v politice to mají složité? Nemyslíte, že je problém mnohem hlubší, a že skloubit téměř jakoukoliv práci s péčí o rodinu a děti je dost náročné? Zkoušela jste s tím něco udělat? Proč je třeba tak málo příležitostí pro práci na částečný úvazek a neměli by být něj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR: Zámecký park na Konopišti obnovují státní lesníci s vlašimskými ochránci přírody

22:31 Lesy ČR: Zámecký park na Konopišti obnovují státní lesníci s vlašimskými ochránci přírody

Zachovat historické stromy a podpořit biologickou rozmanitost parku u státního zámku Konopiště chtěj…