Protonové centrum: Výroky pojišťoven Oborové zdravotní a České průmyslové jsou nesprávné a účelové

25. 7. 2014 13:44

Smlouvu s protonovým centrem mohou uzavřít všechny zdravotní pojišťovny. Neochota pojišťoven k uzavření smlouvy je tak porušováním zákona. Zdravotní pojišťovny jsou povinny zajistit pojištěncům léčbu, která zlepšuje jejich zdravotní stav a zmírňuje utrpení. Výroky pojišťoven tak nejsou v souladu se zákony ČR a ústavními právy občanů.

Protonové centrum: Výroky pojišťoven Oborové zdravotní a České průmyslové  jsou nesprávné a účelové
Foto: Prothon Therapy center
Popisek: Tým nukleární medicíny

Praha, 24.7. 2014 Výroky z úst tiskových mluvčích zdravotních pojišťoven ze dne 24.7.2014 pro  ČTK o tom, že pojišťovny nemohou s protonovým centrem uzavřít smlouvu jsou nesprávné a účelové. Podobně jako technologie Gama-knife a Cyber-knife, které jsou hrazeny z prostředků veřejného pojištění, ani protonová terapie není v současné době zahrnuta v úhradové vyhlášce MZ. Přesto u prvně dvou uvedených technologií toto není na překážku úhradám za léčbu, což výslovně připouští i zákon č. 48/1997 Sb., jako možnost sjednání individuální úhrady.

 

Nesprávnost těchto výroků se dá jednoduše doložit několika fakty:

-          Protonové centrum má uzavřenu smlouvu s Vojenskou zdravotní pojišťovnou. Pokud existuje vůle, může tak učinit i kterákoliv jiná pojišťovna

-          Skutečnost, že Všeobecná zdravotní pojišťovna vyjednává s protonovým centrem je dostatečným důkazem, že smlouvu může uzavřít jakákoliv jiná zdravotní pojišťovna, pokud chce zajistit svým pojištěncům účinnou a šetrnou protonovou léčbu a nezatěžovat klienty byrokratickými překážkami, které mohou klienta v konečném důsledku i poškodit

-          Výroky pojišťoven zpochybňuje i dopis náměstka Ministerstva zdravotnictví z května 2013, který sděluje, že pojišťovny mohou uzavřít s protonovým centrem individuální smlouvu.

 

Smlouvu s protonovým centrem mohou pojišťovny uzavřít na základě Zákona o veřejném zdravotním pojištění, který tuto možnost poskytuje a to na základě § 17 odst. 5. Poskytovatel a pojišťovna se co do otázky způsobu úhrady, výše úhrady a regulačních omezení mohou dohodnout individuálně.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

KRNAP: Vandalové poničili ústí Albeřické jeskyně

22:34 KRNAP: Vandalové poničili ústí Albeřické jeskyně

Albeřická jeskyně, respektive Bischofův lom v Horních Albeřicích, se stal terčem vandalů.