Ředitel BIS zaštítil kybersoutěž studentů

11.10.2017 20:00

Ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka převzal osobní záštitu nad druhým ročníkem Středoškolské soutěže ČR v kybernetické bezpečnosti. V těchto dnech vrcholí první kolo, do kterého se přihlásilo více než 2 000 studentů z téměř 90 středních škol.

Ředitel BIS zaštítil kybersoutěž studentů
Foto: bis.cz
Popisek: Odznak BIS

Zvýšit povědomí mladé generace o hrozbách kybernetického světa a zábavnou formou je zapojit do boje s nimi, identifikovat mladé talenty a umožnit jim další rozvoj a v neposlední řadě dát dohromady nadějné studenty se špičkovými odborníky v oblasti kybernetické bezpečnosti. To jsou jen některé z cílů, které se snaží naplnit evropské klání studentů středních škol.


Česká republika se do soutěže připojila v loňském roce. "První ročník byl trochu krokem do neznáma, ale ohlas a zájem ze středních škol byl skutečně obrovský. Věříme, že touto populární formou můžeme pomoci nejen studentům v dalším odborném rozvoji, ale zejména přispět i k budování dobré pozice České republiky v oblasti kybernetické bezpečnosti," říká Petr Jirásek, předseda Soutěžního výboru, zastupující výkonného garanta soutěže AFCEA (pracovní skupina kybernetické bezpečnosti). Hlavním odborným garantem je Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost ČR, a celá řada dalších významných státních a akademických institucí. Záštitu převzal osobně také ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka. "Kyberterorismus patří v poslední době k největším bezpečnostním hrozbám a zároveň k oborům s velkým nedostatkem odborníků. Jsem rád, že mohu podpořit tuto skvělou soutěž a věřím, že i BIS najde mezi mladými talenty budoucí kolegy," říká ředitel BIS Michal Koudelka.


Studenti z téměř 90 středních škol řeší v prvním "osvětovém" kole druhého ročníku soutěže 20 náhodně vygenerovaných otázek v 10 odborných kategoriích jako například: terminologie z oblasti IT a bezpečnosti, logika, legislativa, SCADA security, kryptoanalýza anebo sociologie.


"Bylo to docela těžké, z počátku jsme ve třídě proti sobě soutěžili, ale zjistili jsme, že to není věc jen pro jednotlivce. Když jsme odpovídali na otázky, nalezli jsme věci, kterými bychom se měli zabývat - o některých věcech jsme doteď neměli tušení a jsme moc rádi, že jsme se naučili něco nového." říká student Střední školy elektrotechnické v Pardubicích Jiří Bartušek.


„Kybersoutěž byla, co se témat týče velmi obsáhlá, byly tam otázky jak technické a právnické, tak i obecně o znalostech ze světa informačních technologií nebo šifrování. Věřím ale, že ve třídě se sešel dobrý tým a máme šanci na postup.“ říká Alex Kotsyba, student 4. ročníku Smíchovské střední průmyslové školy.


Soutěž přilákala zájem nejen samotných studentů, ale také pedagogů a odborníků. První kolo soutěže vyvrcholí 10. října 2017.
Druhé "výběrové“ kolo proběhne od 1. ledna do 9. února 2018. V zadání bude tentokrát patnáct otázek a úkolů v několika kategoriích. Nejlepší studenti postoupí do dubnového finále v Praze. Řešit budou individuální úkoly i týmové úkoly – reálné bezpečnostní scénáře. Ti nejlepší pak budou reprezentovat Českou republiku na podzim 2018 v evropském finále. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úřad vlády: Vláda odvolala na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou

22:03 Úřad vlády: Vláda odvolala na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou

Vláda na vlastní žádost odvolala z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hl…