Slavnostního poklepu se kromě rektora ČVUT prof. Petra Konvalinky, ředitele institutu prof. Vladimíra Maříka, náměstka ministra pro vysoké školství a výzkum prof. Jaromíra Vebera, nového starosty městské části Prahy 6 Mgr. Ondřeje Koláře, předsedy představenstva společnosti HOCHTIEF CZ Ing. Tomáše Bílka a předsedy představenstva společnosti VCES Ing. Zdeňka Pokorného účastnili také roboti, které univerzita využívá k vědecko-výzkumným a pedagogickým účelům.
Nové prostory o velikosti čtyřiceti tisíců metrů čtverečních, které ČVUT rekonstrukcí a dostavbou získá, budou využity z velké části jako sídlo vznikajícího vysokoškolského ústavu ČVUT sdružujícího excelentní vědu napříč informatickými obory – Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky. „Jedná se o ústav, který se svým moderním charakterem, principy budování, součinností s partnery, principy provozu, vědeckými výsledky, jejich transferem do praxe i stylem výchovy nové generace špičkových odborníků stane unikátním, modelovým centrem excelence v ČR, posilujícím integritu i mezinárodní prestiž ČVUT,“ řekl prof. Vladimír Mařík, ředitel Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT (CIIRC).
Vybudované prostory budou sloužit také jiným součástem ČVUT. „Dnes zde zahajujeme výstavbu špičkového pracoviště a vzdělávacího centra, které bude vychovávat a vzdělávat celé generace nových vědců a techniků v oborech, které nepochybně budou stát v popředí dalšího rozvoje naší republiky. Pevně věřím, že to bude právě i CIIRC, který bude motivovat vědce, aby svoji práci realizovali v České republice a neutíkali do zahraničí,“ dodal předseda představenstva společnosti HOCHTIEF CZ Ing. Tomáš Bílek.
Oblast odborného zájmu nového institutu ČVUT je široká: zahrnuje automatické řízení a optimalizaci, robotiku, umělou inteligenci, počítačovou grafiku, počítačové vidění a strojové učení, návrh softwarových systémů a výpočetních prostředků, návrh rozhodovacích a diagnostických systémů a jejich aplikace v medicíně, distribuované systémy rozhodování, průmyslovou diagnostiku, telematiku i návrh uživatelsky příjemných a výhodných řešení pro občany a obyvatele (včetně smart homes, smart cities).
V neposlední řadě institut přispěje samotným studentům ČVUT, protože se budou moci během studia stát členy kvalitních výzkumných týmů a realizovat zde své závěrečné projekty a kvalifikační práce. Pro posílení kvality výzkumu a mezinárodních vazeb budou postupně budovány společné laboratoře s předními univerzitami a významnými průmyslovými výzkumnými centry v Evropě, USA, Japonsku či Jižní Koreji. Součástí záměru CIIRC je vytvořit propojený fyzický prostor pro transfer poznatků do praxe (inkubátory, střediska pro transfer know-how) – tedy propojit výzkumné aktivity s transferem znalostí v ideálním případě doslova v rámci jediné budovy.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva