Když došlo letos v březnu k zablokování Suezského průplavu, zesílily diskuze o alternativách, které by nebyly náchylné k podobným událostem. Jednou z nich je Severní mořská cesta, která podél arktických břehů Ruska spojuje Evropu s Asií. Použití této trasy je zhruba o 10-15 dní rychlejší než klasická cesta vedoucí přes Suezský průplav, a to především díky poloviční délce.
Problémem je to, že zhruba 5 600 kilometrů Severní mořské cesty vede přes zamrzající moře. Provoz zde tedy funguje tak, že ledoborec doprovází karavanu obchodních lodí, vytváří jí cestu a v případě nutnosti jí poskytuje pomoc. Tyto služby v oblasti ruské Arktidy poskytují jaderné ledoborce provozované společností Atomflot už od 50. let min. stol.
Konec životnosti současných jaderných ledoborců se postupně přibližuje, takže je začíná nahrazovat nová generace, která bývá označována jako třída LK-60 nebo projekt 22220. Zatímco současná generace se dělí na plavidla pro mělká a otevřená moře, nové ledoborce mohou měnit svůj ponor, takže obchodní lodě po celé trase provede jediné plavidlo. Navíc mají větší rozměry, takže dokáží v ledu snadněji vytvořit širší plavební kanál pro zaoceánské kolosy. Další výhodou je i vyšší výkon, díky kterému jsou nejvýkonnějšími ledoborci na světě a prolamují až 3 metry tlustý led.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva