Cenové rozhodnutí o regulovaných cenách souvisejících s dodávkou plynu pro rok 2017 je zpracováno v souladu se zákonem č. 458/2000 Sb., o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů (energetický zákon), ve znění pozdějších předpisů, vyhláškou č. 195/2014 Sb., o způsobu regulace cen a postupech pro regulaci cen v plynárenství a zveřejněnými Zásadami cenové regulace pro období 2016–2018 pro odvětví elektroenergetiky, plynárenství a pro činnosti operátora trhu v elektroenergetice a plynárenství a dodržuje parametry výpočtů určených těmito Zásadami.
Nejvýraznější změnou v cenovém rozhodnutí pro odvětví plynárenství je významné snížení cen u tranzitních tarifů, tedy cen za vstup a výstup do české přepravní soustavy na hraničních bodech. Tyto, tzv. „entry“ a „exit“ tarify byly sníženy na úroveň přepravních tarifů stanovených v sousedních zemích. Důvodem snížení těchto tarifů, které hradí obchodníci s plynem přepravující plyn přes území ČR, je zachování konkurenceschopnosti, atraktivity a dlouhodobé využitelnosti české přepravní trasy. Pokud by nebyly tarify sníženy, hrozilo by nižší využití páteřní tranzitní soustavy a přenos vyšší části nákladů na zákazníky v ČR. Energetický regulační úřad (ERÚ) je přesvědčen, že provedené úpravy v nastavení regulovaných cen za službu přepravy plynu povedou k zajištění dlouhodobého využití přepravní soustavy a budou ve prospěch všech účastníků trhu s plynem v ČR.
Dalším významným krokem ERÚ je snížení uznávaného množství plynu na pohon kompresních stanic využívaných k tranzitní přepravě plynu. ERÚ dlouhodobě monitoruje využití přepravní soustavy včetně množství plynu potřebného k provozu kompresních stanic, které hradí uživatelé přepravní soustavy. Na základě nižší potřeby kompresní práce byl tento parametr stanoven na základě skutečného využití přepravní soustavy tak, aby subjekty přepravující plyn přes ČR hradili pouze takové množství plynu na pohon, které je nutné k přepravení požadovaného množství plynu přes ČR do navazujících zemí. V souvislosti se snížením tohoto parametru podal provozovatel přepravní soustavy na ERÚ žalobu.
ERÚ tímto krokem vytvořil podmínky pro to, aby byla česká přepravní trasa cenově srovnatelná s okolními systémy a byl minimalizován negativní dopad na české spotřebitele.
Cena dodávky plynu pro konečné zákazníky je na liberalizovaném trhu v ČR tvořena:
• Neregulovanou cenou plynu nabízeného jednotlivými dodavateli (obchodníky s plynem a výrobci plynu), tedy cenou bez vlivu ERÚ, tato cena je výsledkem dohody mezi dodavatelem a zákazníkem. Vzhledem k vývoji cen na velkoobchodním trhu lze pro rok 2017 předpokládat pokles výše této složky o cca 5–10 %. Neregulovaná část ceny služeb dodávky plynu tvoří přibližně 4/5 celkové ceny a zákazníci mohou výběrem vhodného dodavatele dosáhnout výrazné úspory. Je však potřeba aktivity zákazníků, nelze příliš očekávat, že by obchodníci sami od sebe jen tak snižovali ceny.
• Regulovanými cenami, které stanovuje ERÚ, jedná se o ceny služby přepravy plynu, služby distribuční soustavy, činnosti operátora trhu a případně věcně usměrňované ceny dodavatele poslední instance.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva