Rusko a Paraguay podepsaly Mezivládní dohodu o spolupráci v oblasti mírového využívání jaderné energie

21.09.2017 23:00

19. září 2017 byla ve Vídni v rámci 61. ročníku Generální konference MAAE podepsána mezivládní dohoda o spolupráci v oblasti mírového využívání jaderné energie mezi Ruskem a Paraguaí.

Rusko a Paraguay podepsaly Mezivládní dohodu o spolupráci v oblasti mírového využívání jaderné energie
Foto: red
Popisek: Rosatom

Pod dokument se podepsal generální ředitel ruské korporace pro atomovou energii Rosatom Alexej Lichačov a ministr Paraguaye a výkonný sekretář Národní služby radiologické a jaderné kontroly César Cardozo Román.

Dohoda zahájí aktivní dialog obou zemí v oblasti jaderných technologií a umožní přistoupit k praktické realizaci konkrétních projektů spolupráce. Vytváří právní základ pro spolupráci obou zemí v širokém spektru mírového využívání jaderné energie, jako je vybudování jaderné infrastruktury v Paraguayi v souladu s mezinárodními standardy, jaderný dozor, dohled nad zabezpečením jaderných materiálů a radioaktivních látek, základní a aplikovaný výzkum, produkce radionuklidů pro použití v lékařství, průmyslu a zemědělství, radiační lékařské technologie a vzdělávání a školení specialistů pro jaderný průmysl.

V rámci realizace dohody budou vytvořeny pracovní skupiny, které se budou věnovat jednotlivým oblastem spolupráce a připravovat konkrétní projekty. Dále budou probíhat odborné semináře a konference, spolupráce v oblasti vzdělávání a přípravy vědeckých a technických pracovníků.

Dohoda byla podepsána v návaznosti na memorandum o vzájemném porozumění, které uzavřela paraguayská Státní služba radiologické a jaderné kontroly s Rosatomem 18. října 2016.

Ruská Státní korporace pro atomovou energii Rosatom spojuje více než 300 podniků, ve kterých pracuje přibližně 262 tisíc lidí. Strukturu korporace tvoří čtyři vědeckovýzkumné a průmyslové komplexy, podniky jaderného palivového cyklu, objekty jaderné energetiky a flotila jaderných ledoborců, která je jediná svého druhu na světě. Rosatom je jediná korporace na světě, jejíž součástí jsou podniky kompletního jaderného cyklu - od těžby, zpracování a obohacování uranu přes projektování a výstavbu jaderných elektráren, výrobu paliva až po vyřazování jaderných zařízení z provozu a nakládání s radioaktivními odpady a použitým jaderným palivem včetně jeho přepracování.

Rosatom je vlastníkem a provozovatelem všech deseti jaderných elektráren na území Ruské federace, na nichž pracuje 35 bloků produkujících 18,3 procenta veškeré elektřiny vyrobené v Rusku. Mezi tyto reaktory patří i rychlý sodíkem chlazený reaktor BN-800, který je nejvýkonnějším průmyslovým reaktorem tohoto typu na světě.

Rosatom zaujímá přední pozici na světovém trhu s jadernými technologiemi. Desetileté portfolium exportních zakázek Rosatomu přesahovalo na konci roku 2016 hodnotu 133 miliard amerických dolarů a patří do něj 34 bloků jaderných elektráren ve 12 zemích světa.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo zahraničí: První Národní rozvojový den v Černínském paláci

13:21 Ministerstvo zahraničí: První Národní rozvojový den v Černínském paláci

Ve čtvrtek 25. dubna se na Ministerstvu zahraničních věcí uskuteční historicky první Národní rozvojo…