S průvodci do divočiny šla letos skoro tisícovka zájemců

12.12.2014 13:39

Nejen o zážitky a o poznávání šumavské divoké přírody mohli být bohatší účastníci našeho letošního programu Průvodci divočinou, ale také o zajímavé ceny. Stačilo poslat fotografie z výpravy s průvodcem do soutěže „Šumavská divočina“, která probíhala od poloviny července do konce října. Na Správě Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava se nakonec sešlo více než sto fotografií od 33 autorů.

S průvodci do divočiny šla letos skoro tisícovka zájemců
Foto: NP a CHKO Šumava
Popisek: NP a CHKO Šumava

Soutěžilo se ve dvou kategoriích a to „Šumavská divočina“ a „Člověk v šumavské divočině“. Každý účastník mohl zaslat dvě fotografie, ze kterých se vybíralo šest nejlepších, tři v každé kategorii.

„Porotci byli samotní průvodci divočinou, kteří neměli jednoduchou práci, když museli vybírat šest nejlepších fotografií z celkem 103 došlých od 33 účastníků,“ říká Josef Štemberk z oddělení marketingu Správy NP a CHKO Šumava.

„Pokud je člověk pozorný, tak na každé výpravě s průvodcem najde fotogenická místa. Tady příroda opravdu čaruje a udělat pěknou fotku tak není problém. Mě těší, že tady návštěvníci umí tato místa hledat, a opravdu tu Šumavu zažívají, což je poznat z těch fotografií,“ doplňuje fotograf Správy NP a CHKO Šumava Štěpán Rosenkranz.

Vítězem kategorie Šumavská divočina se stala s fotografií nazvanou „Past“ Gabriela Šťastná. Nejlepší fotografií v kategorii Člověk v šumavské divočině se stal snímek Aleše Trojana s názvem „Silák“. Oba výherci získávají dvě volná místa na výpravu s Průvodci divočinou dle vlastního výběru a publikace o Národním parku Šumava. Druhou a třetí cenou v každé kategorii je jedno volné místo na výpravu s Průvodci divočinou dle vlastního výběru a publikace o NP Šumava.
Výpravy s Průvodci divočinou se na Šumavě konají už od roku 2008. Každou sezónu Správa NP a CHKO mění nabídku výprav do míst, které dodnes zůstaly domovem velkých zvířat jako rys, jelen nebo tetřev, a kde má příroda dovoleno vyvíjet se dle svých vlastních přírodních zákonů.

„O tento program je velký zájem. Za celou sezónu, tedy od začátku června do konce října, se konalo 107 výprav za poznáním šumavské divočiny v národním parku i chráněné krajinné oblasti. Nabídka byla opravdu široká od výprav na nejvyšší vrcholky hor, přes rašeliniště na šumavských pláních i ve Vltavském luhu až po poznávání kaňonu řeky Křemelné. Těchto výprav se účastnilo skoro tisíc lidí,“ tvrdí mluvčí Správy NP a CHKO Jan Dvořák.

Výpravy s průvodcem do divočiny budou pokračovat i v roce 2016 a jistě bude řada novinek. Díky dobré spolupráci s našimi kolegy z NP Bavorský les, bychom rádi zařadili například přeshraniční výpravy ze Šumavy k sousedům do divočiny NP Bavorského lesa.

Výsledky fotosoutěže „Šumavská divočina“:

Kategorie - Šumavská divočina 
1. Gabriela Šťastná - Past
2. Tomáš Svoboda - Zhůřské pláně - podzim života
3. Radek Martínek - Sekerský potok
 
Kategorie - Člověk v šumavské divočině
1. Aleš Trojan - Silák
2. Jan Havelka - Na Šumavu se vrací bobr
3. Miroslav Špinar - Z vycházky k Černému jezeru



 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ředitelství vodních cest: Velká plavidla mohou nově bezpečně přečkat povodeň u modernizovaného ochranného stání u Lovosic na Labi

13:21 Ředitelství vodních cest: Velká plavidla mohou nově bezpečně přečkat povodeň u modernizovaného ochranného stání u Lovosic na Labi

Ředitelství vodních cest ČR uvedlo do plného provozu modernizované ochranné stání pro velká plavidla…