SANEP: Krajské volební preference červenec 2016, volební potenciál

17. 8. 2016 12:04

Volební potenciál politických subjektů před krajskými volbami 2016

SANEP: Krajské volební preference červenec 2016, volební potenciál
Foto: SANEP
Popisek: SANEP, logo

Krajské preference - volební potenciál - červenec 2016 Voliči historicky měli snahu vyrovnávat politický vliv tím, že v krajských volbách dávali přednost opozici před vládní stranou. Nadcházející krajské volby ovšem budou zcela odlišné od všech předešlých. Domácí politická scéna zažívá v posledních letech mnoho anomálií a změn, které přepisují stávající politické pořádky. Tou poslední je drtivý propad tradičního pravicového lídra a skutečnost, že ve vládní koalici jsou spolu dvě nejsilnější politické strany. V krajských volbách tedy půjde o soupeření těchto dvou koaličních partnerů, ale zároveň i největších poltických rivalů. Z tohoto duelu však může více získat zejména hnutí ANO, které se v krajském klání utkává poprvé a šance na volební vítezství v některém z krajů, a to na úkor právě stávajícího krajského lídra, kterým je ČSSD, má velmi vysoké.

Z posledních průzkumů tak lze říci, že se již s největší pravděpodobností nebude opakovat jednobarevná krajská nadvláda. Nelze rovněž vyloučit ani významný volební zisk lokálních krajských hnutí či koaličních uskupení, která se mohou stát alternativou k politice ČSSD a hnutí ANO. Ostatně právě voličská frustrace z vyprahlosti politických témat, ale i samotné politiky včetně absence důvěry voličů v politiky a politiku může vyústit jak v hledání alternativní volby v podobě lokálních hnutí či koaličních uskupení, tak i na druhé straně v potřebu se identifikovat s jasným postojem dané strany či politické osobnosti k ožehavému tématu jakým je stále právě uprchlická problematika a eskalující napětí v Evropě a na blízkém Východě. Pochopitelně, že svoji roli budou hrát i předvolební hrátky v podobě různých kauz, které však mohou ve svém důsledku zvýšit voličské znechucení z politického prostředí v naší zemi.

Krajské volby budou i o určitém reparátu pravice, ale vlastně i obecně pravicového politického spektra. Zde stojí za zmínku jak postupný vzestup důvěry v případě ODS, pokles důvěry u TOP 09, tak i koaliční partnerství Svobodných se Soukromníky, které apeluje právě na pravicově smýšlející voliče. Na opačném politickém spektru je to pak např. spojenectví SPD s SPO. Koaličních uskupení je pak možné najít více a rozhodně se jedná o partnerství z rozumu, které má za cíl zvýšit šanci na volební úspěch kumulací voličských hlasů.

Aktuální průzkum krajských preferencí ukazuje voličský potenciál jednotlivých stran a hnutí, a tedy i podíl váhajících voličů, kteří budou mít opět poslední slovo. Zda bude pro váhající voliče podstatná politická strana, či osobnost, volební program, nebo postoj k celospolečenským tématům nelze jednoznačně říci. Ale právě nepředvídatelnost posledních volebních klání naznačuje, že v tomto hledání nemá jasno ani velmi vysoké procento voličů.

Krajské volební preference červernec 2016 - volební potenciál

Jihomoravský kraj

Moravskoslezský kraj

Olomoucký kraj