SOCR ČR protestuje proti novele zákona o významné tržní síle

08.06.2014 15:49

Obchodníkům se nelíbí způsob, jakým je věc projednávána a ani to, že se tak děje bez řádné analýzy reálné situace na trhu a predikce možných reálných dopadů do podnikatelského prostředí.

SOCR ČR protestuje proti novele zákona o významné tržní síle
Foto: SOCR ČR
Popisek: SOCR ČR

Prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR) Marta Nováková k tomu říká: „Považujeme za potřebné zdůraznit, že pro připomínky a vypořádání připomínek byla stanovena neobvykle a nepřiměřeně krátká doba v porovnání s tím, že o tzv. významné tržní síle a související regulaci trhu se již přes 10 let vede nepřetržitá debata. Oceňujeme, že nás ÚOHS vyzval k zaslání připomínek, ale to nic nemění na tom, že čas, který jsme měli (nejen my) na prostudování a zpracování připomínek (1 týden), je u tak významného návrhu zákona nepřiměřený a je až podivuhodné, jak se spěchá s novým zněním zákona, který platí od roku 2010. Nyní se to má vyřídit za „pár minut“, zároveň dodáva, že: „nemůžeme souhlasit s tím, že ten kdo sankce vybírá, si zároveň nastavuje pravidla tak, aby si usnadnil práci“.

Obchodníkům se nelíbí způsob, jakým je věc projednávána a ani to, že se tak děje bez řádné analýzy reálné situace na trhu a predikce možných reálných dopadů do podnikatelského prostředí.

Zcela fatální je pak návrh na zrušení tzv. „podmínky soustavnosti“, která je dosud jedním ze základních předpokladů naplnění deliktu zneužití významné tržní síly. Nově bude moci ÚOHS odběratele sankcionovat i jen za jednotlivá a v některých případech bagatelní pochybení. Ruší se také podmínka „podstatného narušení hospodářské soutěže“, jež je v současnosti nezbytná k prokázání protiprávního jednání. Obě tyto podmínky přitom představovaly základní pilíře právní úpravy, když sloužily jako vyjádření zásady, podle níž má stát vstupovat do soukromoprávních vztahů pouze v případech, kdy hrozí systémové selhání.

„Vláda by si měla uvědomit, že úkolem státu není trh v plném slova smyslu regulovat, ale naopak kultivovat tržní prostředí tak, aby bylo plně funkční a plnilo své základní poslání. Mimo jiné to tedy znamená v co nejmenší možné míře se vyhýbat zasahování do soukromoprávních vztahů soutěžitelů a podporou zdravého konkurenčního prostředí držet na uzdě inflaci a dostupné ceny pro spotřebitele při odpovídající a požadované kvalitě potravin,“ dodává prezidentka SOCR ČR Marta Nováková. 

Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR – druhý největší zaměstnavatelský a podnikatelský svaz v ČR, sociální partner a součást řady evropských profesních organizací. Je nezávislým a dobrovolným sdružením svazů, asociací, obchodních aliancí, družstev a firem podnikajících v malo/velko-obchodě, gastronomických, ubytovacích a ostatních službách cestovního ruchu. Svaz zastupuje více než 6 000 podnikatelských subjektů vytvářejících až 500 000 pracovních příležitostí. Obchod a cestovní ruchu se podílí 15% na HDP i zaměstnanosti ČR.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Byl byste pro, aby měli cyklisti SPZ?

Cyklisti jsou všude a dost často bohužel nedbají pravidel silničního provozu. Už víckrát se mi ale stalo, že udělali nějaký přestupek a vlastně jim to projde, protože je nemáte jak identifikovat, i když je třeba natočíte nebo je zachytí nějaká kamera. Neměli by mít na kole něco, podle čeho půjdou id...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČSÚ: Domácnosti vodou nadále šetří, v průmyslu její spotřeba mírně roste

11:44 ČSÚ: Domácnosti vodou nadále šetří, v průmyslu její spotřeba mírně roste

Češi v roce 2023 denně spotřebovali v průměru téměř 87 litrů vody, což bylo o zhruba tři litry méně …