STEM: Volební preference - duben 2017

26.04.2017 10:50

V dubnu by se do sněmovny dostalo šest politických stran, dvě další mají k pětiprocentnímu prahu blízko. Jelikož klademe na preference otevřenou otázku, nepočítáme zatím s koalicí KDU-ČSL-STAN.

STEM: Volební preference - duben 2017
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební urna, ilustrační foto

Pozice hlavních stran zůstává v poslední době poměrně stabilní, nezaznamenáváme žádné výrazné zvraty. ANO vede nad ČSSD ve volebním modelu o necelých 12 procentních bodů. Vládní koalice má podle současného modelu STEM silnou ústavní většinu 140 mandátů.

Citovaný výzkum neziskového ústavu STEM (www.stem.cz) byl proveden v sérii TRENDY osobními rozhovory face-to-face s využitím kvótního výběru ve dnech 6. – 14. dubna 2017 na reprezentativním souboru obyvatelstva ČR. Dotázáno bylo 1033 osob starších 18 let. Na výzkumu pracovalo 155 tazatelů STEM (PAPI) a 71 tazatelů STEM/MARK (CAPI). Statistická chyba činí kolem ± 2 procentní body u menších stran, u větších stran kolem ± 3 procentní body. Výzkumná série TRENDY je hrazena jen z prostředků STEM a nezávisí na žádném zadavateli mimo STEM.

STRANICKÉ PREFERENCE

Stranické preference ukazují rozložení politických sympatií u celého souboru dotázaných, tj. včetně nerozhodnutých a lidí, kteří nejsou schopni či ochotni jmenovat preferenci žádné strany či otevřeně řeknou, že nebudou volit žádnou stranu. Preference pro jednotlivé strany jsou nižší, než by odpovídalo vlastnímu volebnímu výsledku, o němž rozhodují jen účastníci voleb.

VOLEBNÍ MODEL

Sestavit model volebního výsledku není jednoduché, neboť lze jen obtížně zjistit, kteří dotázaní se voleb skutečně zúčastní, zda volební motivace voličů bude podobná jako v minulých volbách nebo
se změní, zda se do volebního výsledku budou promítat emoce na poslední chvíli apod. Předkládaný volební model STEM vychází ze stranických preferencí, zanedbává občany, kteří nejsou schopni nebo ochotni uvést žádné preference. Opírá se o lidi, kteří neodmítají účast ve volbách, zohledňuje vazbu k volené straně i zájem o politické dění.

Dubnový model je postaven na předpokladu volební účasti okolo 54 %.

Hypotetické počty mandátů v dubnu 2017

Procentní zisky stran ve volebním modelu ještě nevyjadřují konečný výsledek voleb. Ten vznikne až přepočítáním výsledků voleb v jednotlivých krajích na volební mandáty pomocí d’Hondtovy
metodiky a celkovým součtem krajských mandátů za ČR. Jde o odhad, odchylka orientačně činí ± 2 mandáty. Údaj je však důležitý proto, aby bylo zřejmé, že celostátní procentuální výsledek stran se do politického zastoupení promítá jen nepřímo, přes aritmetický přepočet. Hnutí ANO by například dostalo o 8 mandátů více, TOP 09 o 4 méně, než by odpovídalo proporčnímu zastoupení. Do dubnového modelu vstupuje KDU-ČSL ještě jako samostatná strana.

ZÁKLADNÍ ZJIŠTĚNÍ

1. V dubnu 2017 by se do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR dostalo šest stran. Piráti a SPD zůstali blízko pětiprocentní hranice.

2. Opozice je v tuto chvíli slabá, vládní koalice by získala silnou ústavní většinu: celkem 140 mandátů.

3. Hnutí ANO s přehledem vede. Obecně v populaci trochu ve stranických preferencích ztrácí, mezi potenciálními voliči však zůstává stabilní.

4. Stabilní je i pozice ČSSD. V současnosti zaostává ve volebním modelu za ANO o necelých 12 procentních bodů, je na tom tedy stejně jako minulý měsíc.

5. TOP 09 zůstává nad pětiprocentním prahem a zdá se, že její podporovatelé se v situaci jistého ohrožení aktivizují.

6. Zdá se, že se aktivizuje i přízeň KDU ČSL – možná na pozadí diskusí o chystané koalici.

7. KSČM mírně ztratila. Pozorujeme, jak se u ní upevňuje tábor skalních voličů, jejich zájem o politiku je však slabý.

8. Zaznamenáváme více nejistoty než minulý měsíc, narostl počet váhavých a nerozhodných.

9. Při dotazu, zda se dotázaní chtějí zúčastnit poslaneckých voleb, odpovědělo kladně 55 %, záporně 23 % a rozhodnuto podle vlastního vyjádření není 22 % dotázaných

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Celní správa: Podvodné výzvy k úhradě cla

19:02 Celní správa: Podvodné výzvy k úhradě cla

Celní úřad pro Pardubický kraj upozorňuje na podvodná jednání a žádá veřejnost o obezřetnost při výz…