SVS: Do České republiky se po téměř pěti letech vrátil africký mor prasat

04.12.2022 19:27 | Tisková zpráva

V České republice byl ve čtvrtek po téměř pěti letech od posledního případu potvrzen africký mor prasat (AMP). Vyšetření ve Státním veterinárním ústavu Praha potvrdilo nákazu u uhynulého selete prasete divokého nalezeného v Jindřichovicích pod Smrkem na Frýdlantsku v Libereckém kraji.

SVS: Do České republiky se po téměř pěti letech vrátil africký mor prasat
Foto: Státní veterinární správa
Popisek: Státní veterinární správa

Místo nálezu se nachází v blízkosti hranic s Polskem, kde se nákaza dlouhodobě vyskytuje. Nákazou mohou onemocnět všechny věkové kategorie prasete domácího i divokého. Není přenosná na člověka ani další živočišné druhy.

Státní veterinární správa (SVS) v současnosti připravuje mimořádná veterinární opatření. Na jejich základě bude kolem místa nálezu nakaženého prasete vymezeno takzvané pásmo infekce na ploše zhruba 200 km². V této oblasti bude dočasně zakázán lov divokých prasat, omezen pohyb obyvatelstva v přírodě a zintenzivněn monitoring výskytu nákazu u divokých prasat. Opatření zasáhnou také chovatele prasat domácích v oblasti a provozovatele jatek či zvěřinových závodů. S ohledem na zásadní změnu nákazové situace bude zrušena takzvaná zóna intenzivního odlovu prasat divokých v příhraničních oblastech na severu ČR.

„Všechna přijímaná opatření mají za cíl především zamezit dalšímu šíření nákazy v populaci prasat divokých a zabránit tomu, aby se nákaza dostala do chovů prasat domácích,“ uvedl ředitel veterinární sekce SVS Petr Šatrán.

Konkrétní podobu mimořádných veterinárních opatření a další podrobné informace k situaci zveřejní zástupci Ministerstva zemědělství a SVS v pátek 2. 12. 2022 v 10:00 na tiskovém brífinku v budově Ministerstva zemědělství.

AMP je akutní onemocnění prasat podobné klasickému moru prasat. Je charakteristický vysokou, téměř 100% úmrtností. Onemocnění se projevuje vysokou horečkou až 42 °C, která může podle průběhu trvat i několik dnů. Zvířata jsou malátná, těžce dýchají, nepřijímají potravu, trpí krvavým průjmem a zvrací. V populaci divokých prasat se virus šíří zejména přímým kontaktem, ale také krmivem, vodou a předměty.

V ČR byl dne 26. 6. 2017 potvrzen historicky první výskyt AMP v populaci prasat divokých na území Zlínského kraje. Včasný záchyt AMP byl umožněn celoplošným monitoringem, v rámci kterého jsou již od roku 2014 na celém území ČR vyšetřována na AMP všechna nalezená uhynulá prasata divoká. Okamžitě po potvrzení této nebezpečné nákazy v souladu s legislativou ČR i EU vydala SVS mimořádná veterinární opatření směřující k zabránění šíření AMP v populaci prasat divokých a zejména k zamezení zavlečení AMP do chovů domácích prasat, jeho postupnému tlumení a konečné eradikaci. Důsledným uplatňováním přijímaných opatření se podařilo zabránit šíření infekce AMP v populaci prasat divokých a zavlečení AMP do chovů domácích prasat. Poslední pozitivní případy AMP tak byly zaznamenány 8. 2. 2018 u uloveného prasete divokého a 15. 4. 2018 u nalezeného uhynulého prasete divokého.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Ondřej Krutílek byl položen dotaz

Auta

Dobrý den, četl jsem o té vaší aktivitě, jak chcete zachránit automobilový průmysl. Upřímně, myslíte, že EU ustoupí od toho nesmyslného zákazu aut se spalovacími motory? Myslíte, že je ČR na tento zákaz připravena? A chápete obavy obyčejných lidí, že prostě na elektroauta mít nebudou? Když už chce E...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pražské služby se na nadcházející zimu připravily takřka přes noc

22:28 Pražské služby se na nadcházející zimu připravily takřka přes noc

Pracovníci Pražských služeb dotahují poslední šroubky a dodělávají maličkosti. Techniku, vybavení i …