Schodek státního rozpočtu za rok 2015 je o 37 mld. nižší než plánovaný

06.01.2016 11:50 | Zprávy

V roce 2015 dosáhly celkové příjmy státního rozpočtu 1 234,5 mld. Kč, celkové výdaje 1 297,3 mld. Kč a schodek hospodaření 62,8 mld. Kč. Meziročně je deficit nižší o 15,0 mld. Kč a oproti schválenému rozpočtu dokonce o 37,2 mld. Kč.

Schodek státního rozpočtu za rok 2015 je o 37 mld. nižší než plánovaný
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministerstvo financí

Daňové příjmy veřejných rozpočtů (vč. pojistného na sociální zabezpečení a pojistného na veřejné zdravotní pojištění) se zvýšily meziročně o 72,2 mld. Kč (po vyloučení dopadů koaličních dohod snižujících daňové příjmy by daňové příjmy byly vyšší dokonce o více než 95 mld. Kč). To je jednoznačný efekt jak obnoveného ekonomického růstu, tak i výrazného zlepšení práce finanční a celní správy.

Kapitálové výdaje rozpočtu (investice) dosáhly 176,2 mld. Kč, což představovalo meziročně o 64,7 mld. Kč více, tj. o 58,1 %. Z toho výdaje na spolufinancování společných programů EU a ČR tvořily 145,6 mld. Kč, což je meziročně o 57,5 mld. Kč více.

Nejlepší výsledek hospodaření od roku 2008 zřetelně dokumentuje oživení české ekonomiky a dokládá, že se podařilo překonat dlouhodobou stagnaci české ekonomiky a uvolnit bariéry jejího růstu.

To potvrzují i výsledky inkasa daňových příjmů (bez pojistného na SZ a pojistného na veřejné zdravotní pojištění), které jsou na úrovni veřejných rozpočtů vyšší o 39,2 mld. Kč, a to i přes řadu legislativních a dalších změn snižujících daňové příjmy (jako např. 10 % sazba DPH, slevy na dani pro pracující důchodce atd., které v souhrnu snižují rozpočtové příjmy o cca 23 mld. Kč).

Oživení ekonomiky nejvíce zvýšilo inkasa příjmů, které nebyly negativně dotčeny legislativními změnami. Inkaso daně z příjmů právnických osob meziročně vzrostlo o 10,2 mld. Kč (na úrovni veřejných rozpočtů o 15,1 mld. Kč). Vyšší zaměstnanost a růst mezd a platů vedly také k vysokému růstu objemu pojistného na sociální zabezpečení o 21,7 mld. Kč.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Finanční správa upozorňuje na další vlnu podvodných zpráv

13:21 Finanční správa upozorňuje na další vlnu podvodných zpráv

Finanční správa ČR informuje veřejnost o další vlně podvodných e-mailových zpráv, které se vydávají …