Schválený návrh rozpočtu Jihomoravského kraje na příští rok je přebytkový

30. 11. 2016 12:29

Rada Jihomoravského kraje na své schůzi v úterý 29. listopadu 2016 schválila návrh rozpočtu Jihomoravského kraje na rok 2017. Rozpočet je sestaven jako přebytkový, příjmy jsou stanoveny v celkové výši 6,376 miliardy korun, výdaje pak 6,338 miliardy korun.

Schválený návrh rozpočtu Jihomoravského kraje na příští rok je přebytkový
Foto: Jihomoravský kraj
Popisek: Jihomoravský kraj

O podrobnostech informovali na následné tiskové konferenci hejtman Bohumil Šimek, náměstek hejtmana Roman Hanák, náměstkyně hejtmana Taťána Malá a náměstci hejtmana Jan Vitula, Marek Šlapal a Martin Maleček.

Návrh rozpočtu vychází z ekonomické reality, k východiskům rozpočtu patřil mj. návrh zákona o státním rozpočtu České republiky a odhad hospodářského růstu. Největší podíl výdajů směřuje do dopravy – 2,440 miliardy korun (téměř 39 procent), jak do dopravní obslužnosti, tak na investice a opravy krajské silniční sítě. Na vzdělávání je určeno 855 milionů korun (přibližně 13 procent rozpočtu výdajů), pro zdravotnictví 521 milionů korun (více než 8 procent). Podrobný návrh rozpočtu výdajů podle oddílů je v příloze.

Na financování dotačních programů je celkem navrženo 418,3 milionu korun. Mezi nejvýznamnější dotační programy patří: Spolufinancování sociálních služeb (96 mil. Kč), Vodohospodářské stavby – kanalizace, ČOV a vodovody (80 mil. Kč), Dotace jednotkám sborů dobrovolných hasičů obcí (50 mil. Kč), Program rozvoje venkova (44 mil. Kč), Dotace v oblasti tělovýchovy a sportu (35 mil. Kč), Podpora rozvoje v oblasti kultury a památkové péče (28,5 mil. Kč). Zachovány zůstanou také dotační programy v oblasti rozvoje cykloturistiky, volnočasových aktivit, protidrogové prevence, domácí hospicové péče a další.

Mezi investice a velké opravy s největším plánovaným objemem finančních prostředků pro rok 2017 patří: rekonstrukce silnic a mostů (145,5 mil. Kč), výkupy nemovitostí - zejména pozemků pod silnicemi (101 mil. Kč), opravy silnic a mostů (65,8 mil. Kč), Nemocnice Vyškov - Rekonstrukce budovy B - odd. ORL a neurologie (62,7 mil. Kč), technické vybavení SÚS JMK (48 mil. Kč), rekonstrukce budovy Česká 11 v Brně (40,7 mil. Kč), rekonstrukce budovy Žerotínovo nám. 1 (36,8 mil. Kč),  projektová příprava investičních akcí SÚS JMK (35 mil. Kč), sanace nehodových míst (25 mil. Kč).

Na financování výdajů, které nejsou jmenovitě součástí schváleného rozpočtu, je vytvořena rezerva v objemu 393,4 milionu korun. V průběhu roku 2017 budou tyto prostředky použity na konkrétní účely. Kromě toho se očekává posílení této rezervy z lépe se plnících výnosů ze sdílených daní v roce 2016.

Na webových stránkách kraje www.kr-jihomoravsky.cz bylo možné během měsíce října v internetovém dotazníku vyjádřit priority, které by měl kraj v roce 2017 realizovat. Výsledky dotazníkového šetření ukázaly, že občané Jihomoravského kraje nejvíce preferují výdaje do oblastí Doprava a dopravní obslužnost (16,65 %), Zdravotnictví (12,10 %), Sociální služby (11,60 %), Regionální rozvoj (10,61 %) a Školství, tělovýchova a zájmová činnost (9,92 %).

Kompletní návrh rozpočtu Jihomoravského kraje bude zveřejněn na webu Jihomoravského kraje, vyhodnocení projektu „Váš kraj, Váš rozpočet“ je pak na http://www.kr-jihomoravsky.cz/Default.aspx?ID=323469&TypeID=2  . Krajské zastupitelstvo bude schvalovat rozpočet na svém zasedání 15. prosince 2016.

V průběhu tiskové konference představil hejtman Bohumil Šimek novou tiskovou mluvčí Jihomoravského kraje, kterou se od 1. prosince 2016 stává Monika Brindzáková.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

MHMP: Den otevřených dveří v Rezidenci primátora hl. m. Prahy a v Nové radnici

22:12 MHMP: Den otevřených dveří v Rezidenci primátora hl. m. Prahy a v Nové radnici

V den státního svátku 28. října 2017 se veřejnosti otevřou úchvatné prostory Rezidence primátora hla…