Sdružení místních samospráv: Starostové budou proti zdražování OSA veřejně protestovat

15.08.2016 11:17

Starostové obcí a měst nesouhlasí s dramatickým nárůstem poplatků děl autorů hudby, jejichž kolektivní správce OSA zdůvodňuje až 50%ní nárůst svých sazeb tvrzením, že jsou jeho sazby nižší až 8x oproti situaci v Evropě.

Sdružení místních samospráv: Starostové budou proti zdražování OSA veřejně protestovat
Foto: SMS ČR
Popisek: SMS ČR

SMS ČR však zjistilo, že situace v Evropě je velmi různorodá a například sazby ve Švýcarsku, Slovensku a dalších evropských zemí jsou už dnes srovnatelné nebo dokonce nižší než v ČR. Zároveň starostové setrvávají na přesvědčení, že už vůbec nelze zdůvodnit nárůst poplatků v jednom roce až o 50%! Rozhodli se proto uspořádat protestní demonstraci v Praze.

„V stabilní tržní ekonomice nelze odůvodnit nárůst poplatků v jednom roce až o 50%. Relevantní důvod nepředstavují ani sazby v jiných zemích Evropy, protože výše sazeb se v každém státě vyvíjela odlišně a byla tak nastavena jiná tržní úroveň autorských poplatků. To lze ilustrovat na Švýcarsku, kde jsou sazby už nyní nižší než současné sazby OSA. Přitom ve Švýcarsku je nepochybně vyšší cenová úroveň než v ČR,“ odmítá argumentaci OSA místopředseda SMS ČR a starosta obce Křižánky Jan Sedláček.

Ve Švýcarsku se platí ve veřejných prostorách za rádio celková částka 397 Kč (16 CHF) za měsíc, v ČR jen poplatek OSA činí 357 Kč a se sazbami všech dalších kolektivních správců je celková částka 563 Kč za měsíc. Ještě markantnější rozdíl je u TV přijímače, kde celkový poplatek ve Švýcarsku činí 429 Kč (17,30 CHF) za měsíc, v ČR jen sazba OSA činí 357 Kč a spolu se sazbami dalších kolektivních správců činí 1029 Kč za měsíc, tj. více než dvojnásobek švýcarských sazeb, a to bez srovnání na cenovou paritu!

„Argumentace OSA, že musí poplatky zvýšit, protože chrání práva i zahraničních autorů, tak zjevně pokulhává,“ podotýká Sedláček s tím, že i sazby ve Finsku, Irsku nebo Španělsku jsou při srovnání parity kupní síly již dnes srovnatelné s úrovní v ČR. Příklady uváděné OSA jsou podle SMS ČR zavádějící, protože cenová úroveň u jiných poplatkových systémů v daných státech je také vyšší (např. v Chorvatsku stojí poplatky za užití 100 km dálnic 40 kun = 144 Kč, což je cenová úroveň mnohonásobně vyšší než v ČR, obdobně v Maďarsku roční kupon stojí 3.740 Kč, oproti 1500 Kč v ČR). „Srovnávat ČR s Maďarskem či Chorvatskem tak jednoduše, jak činí OSA, prostě nelze,“ uzavírá starosta Sedláček.

SMS ČR také upozorňuje, že ve vývoji sazeb OSA u reprodukované hudby v posledním období nikdy nedošlo k tak dramatickému nárůstu sazeb. Například za televizor byl růst sazeb OSA za poslední čtyři roky maximální roční růst 32 Kč. Nynější zdražení o 93 Kč se tak zcela zjevně vymyká i vývoji sazeb OSA. „Nám starostům již došla trpělivost s neustálým zdražováním ze strany OSA a myslíme si, že naopak nastal čas snižovat jejich poplatky směrem ke Švýcarsku. Naše členské obce a města, námi zřizovaná kulturní centra a příspěvkové organizace nebudou v příštím roce platit OSA ohlášené zvýšení,“ uvádí starosta Českých Heřmanic a člen předsednictva SMS ČR Pavel Eliáš, který předsedá Pracovní skupině SMS ČR pro financování samospráv. Ten doplňuje, že jen minulý týden podle evidence SMS ČR bylo proti růstu poplatků OSA podáno téměř 100 podnětů k Ministerstvu kultury ČR a k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

SMS ČR ze všech shora uvedených důvodů nepokládá zvýšení poplatků OSA za odůvodněné a přiměřené. Svolává proto před sídlo OSA, Čs. armády 20, Praha 6 veřejný protest starostů a dalších dotčených subjektů na 22. září od 11.00.

Vývoj sazeb OSA u reprodukované hudby - TV přístroj ve veř. prostorách (obce nad 80 tis. obyv.)

rok

typ

sazba v Kč

nárůst v Kč

2013

TV

128

 

2014

TV

142

14

2015

TV

174

32

2016

TV

186

12

2017

TV

279

93

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ředitelství vodních cest: Velká plavidla mohou nově bezpečně přečkat povodeň u modernizovaného ochranného stání u Lovosic na Labi

13:21 Ředitelství vodních cest: Velká plavidla mohou nově bezpečně přečkat povodeň u modernizovaného ochranného stání u Lovosic na Labi

Ředitelství vodních cest ČR uvedlo do plného provozu modernizované ochranné stání pro velká plavidla…