Šéf ČEZ jednal s eurokomisaři o společném energetickém trhu

23.06.2015 15:38

Bruselské sídlo Evropské komise dnes odpoledne hostilo setkání nejvyšších zástupců evropského energetického sektoru s eurokomisařem pro klima a energetiku Miguelem Ariasem Canetem a eurokomisařkou pro hospodářskou soutěž Margrethou Vestagerovou. Hlavním tématem jednání, kterého se účastnil generální ředitel Skupiny ČEZ Daniel Beneš, byl model evropského energetického trhu a zvláště kapacitní mechanismy a jiné formy podpůrných mechanismů, které se na trzích v rámci EU nyní vyskytují.

Šéf ČEZ jednal s eurokomisaři o společném energetickém trhu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Šéf společnosti ČEZ Daniel Beneš

„Kapacitní mechanismy jsou uplatňovány či plánovány v několika členských státech EU bez jakékoliv regionální koordinace či dohledu. Je nutné, abychom dokázali najít společně celoevropský model řešení s důrazem na regionální a nikoliv individuální národní řešení, která by dále deformovala velkoobchodní trh s elektřinou,“ řekl na setkání Daniel Beneš, generální ředitel ČEZ.  Kapacitní mechanismy, tedy platby za udržování určité „pohotovostní“ kapacity výroby elektřiny, prosazují a implementují některé členské země Evropské unie ve snaze zajistit, aby byla vždy k dispozici odpovídající kapacita zaručující další výrobu dostatečného množství elektřiny.

„Důležitou podmínkou pro správné fungování kapacitních mechanismů je propojení energetických trhů jednotlivých členských zemí EU, tzv. market coupling. Propojení trhů musí předcházet dalším krokům,“ uvedl Beneš. Upozornil také na to, že by vznik jakéhokoliv nového nástroje pro zlepšení fungování energetického trhu na úrovni EU s sebou neměl přinést novou byrokracii zatěžující evropské energetiky.

Šéf Skupiny ČEZ dnes v Bruselu taktéž připomněl negativní dopady dosavadní nesystémové podpory obnovitelných zdrojů, která má za důsledek pokřivení trhu s elektřinou a zhoršení podmínek pro stavbu jakýchkoli nedotovaných nových zdrojů. „Skupina ČEZ podporuje rozvoj nových technologií v energetice. Tento rozvoj však musí být založen na tržních principech a bez preference vybraných technologií,“ prohlásil Daniel Beneš s tím, že by správný impuls pro nové investice do nízkoemisních zdrojů mohla přinést urychlená reforma systému emisních povolenek.

Jednání zástupců energetického průmyslu s eurokomisaři řešila i to, jak by měl celkově vypadat společný energetický trh Evropské unie. Evropská komise totiž v červenci plánuje vydat sdělení k novému nastavení společného trhu (tzv. „market design“). „Jednotně fungující evropský trh s elektřinou by byl logickou odpovědí na zvyšující se nároky na energetickou bezpečnost a potřebu pokrývat výkyvy v produkci z obnovitelných zdrojů,“ podpořil projekt Beneš. Generální ředitel ČEZ zároveň podtrhnul nutnou regionální koordinaci při tvorbě návrhu i jeho implementaci.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DPP má svůj první průjezdný lakovací box pro vícečlánkové tramvaje

19:15 DPP má svůj první průjezdný lakovací box pro vícečlánkové tramvaje

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) v Opravně tramvají v Ústředních dílnách v Hostivaři uvedl do prov…