Spotřebitelských sporů neubývá, lidem chybí právní povědomí

23.01.2015 9:04 | Zprávy

Více než stovka občanů se v loňském roce obrátila na veřejnou ochránkyni práv, protože se cítili být poškozeni nebo podvedeni jednáním různých podnikatelských subjektů. Jde přitom o pouhý zlomek lidí, kteří se jako spotřebitelé dostanou do potíží a zkusí se obrátit i na veřejného ochránce práv, přestože ten nemůže do soukromoprávních sporů zasahovat a může se zabývat pouze případným postupem orgánů státní správy (zejména České obchodní inspekce) vůči podnikatelům.

Spotřebitelských sporů neubývá, lidem chybí právní povědomí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zástupce Veřejného ochránce práv Stanislav Křeček

Zástupce ochránkyně Stanislav Křeček je přesvědčen, že opakující se problémy jsou jednak důsledkem přetrvávajícího nízkého právního povědomí veřejnosti, ale i nových prodejních strategií některých podnikatelů. „Lidsky nejvážnější jsou opakující se případy seniorů, kteří se nechají vmanipulovat do uzavření pro ně nevýhodné smlouvy. Právě na ně se prodejci často zaměřují,“ hodnotí celospolečenský problém zástupce veřejné ochránkyně práv Stanislav Křeček a dodává: „Ochrana spotřebitele se sice zvyšuje, ale je pořád pozadu za praxí. Podnikatelé přicházejí stále s novými metodami, jak klienty oslovovat a získávat. Jsou neustále o krok napřed.“

Od 15. 1. 2014 musí prodejci a pořadatelé předváděcích akcí předem hlásit České obchodní inspekci informace o každé plánované akci a rovněž byly stanoveny náležitosti pozvánky k účasti na akcích. Podle zástupce veřejné ochránkyně práv jde o krok správným směrem. Česká obchodní inspekce tím získává přehled o předváděcích akcích a může je kontrolovat. Pokud pořadatel akci předem neohlásí, vystavuje se riziku sankce ze strany ČOI.

Od smlouvy se dá odstoupit, ale nesmí se s tím otálet

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Libor Vondráček byl položen dotaz

Mobily ve školách

Jste proti plošnému zákazu mobilů ve školách – prý to podle vás nevede k lepším studijním výsledkům. Ale to přeci nikdo snad ani netvrdí. Jde o socializaci, kdy si dnes děti spolu pak nehrají, nebaví se, protože mají mobil. Nemyslíte, že socializace je také dost důležitá? K čemu děti podle vás mobil...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

PRIM: Legendární Orlík získává číselník z meteoritu a první vlastní celoocelový tah

9:28 PRIM: Legendární Orlík získává číselník z meteoritu a první vlastní celoocelový tah

Česká hodinářská značka Prim uvádí limitovanou edici Orlík Meteorit, která spojuje odkaz legendárníh…