Státní veterinární správa vyhlásila další ohnisko ptačí chřipky, tentokrát v Jihočeském kraji

14.01.2017 12:12

Státní veterinární správa (SVS) vyhlásila na základě výsledku laboratorního vyšetření u uhynulé drůbeže z malochovu nové ohnisko aviární influenzy (ptačí chřipky) v obci Chotčiny na Táborsku v Jihočeském kraji. Aktuální počet ohnisek této nákazy na území České republiky tak vzrostl na šest. Přítomnost viru H5 byla nezávisle na tom potvrzena také u volně žijící labutě nalezené v Olomouci.

Státní veterinární správa vyhlásila další ohnisko ptačí chřipky, tentokrát v Jihočeském kraji
Foto: Státní veterinární správa
Popisek: Státní veterinární správa

Vyšetření ve Státním veterinárním ústavu Praha ve čtvrtek 12. 1. 2017 u několika uhynulých kusů drůbeže v obci Chotčiny v okrese Tábor potvrdilo přítomnost viru aviární influenzy H5. Chovatel na svém malém hospodářství chová slepice, husy, kachny a holuby v celkovém množství několika desítek kusů. Zbývající ptáci v postiženém chovu (cca 50 ks) budou dnes utraceni.

V současné době SVS vydává mimořádná veterinární opatření, která vymezí tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů. Pásmo dozoru zasáhne také do několika katastrálních území sousedního Kraje Vysočina. V uzavřených pásmech budou platit stejná pravidla, která byla nastavena pro pásma ohnisek letos dosud potvrzených v České republice.

Mimořádná veterinární opatření budou zveřejněna na úředních deskách obou dotčených krajů a na úředních deskách místně příslušných krajských veterinárních správ. Nařízení, která v souvislosti s aktuální nákazou ptačí chřipky SVS dosud vydala, naleznete zde.

Potvrzení nákazy u volně žijící labutě není dle platné legislativy důvodem pro vyhlášení ohniska ptačí chřipky. Je však indikátorem přítomnosti nákazy mezi volně žijícími vodními ptáky v uvedeném regionu. SVS proto znovu apeluje na chovatele, aby dbali zvýšené opatrnosti a dodržovali základní preventivní opatření.

Mezi ně patří chov drůbeže v uzavřených objektech a zabránění kontaktu s volně žijícími ptáky. U chovů, kde není možné zajistit umístění v uzavřeném objektu, je nutné přijmout opatření, která minimalizují rizika kontaminace vody, krmiva a podestýlky trusem volně žijících ptáků, například umístit vodu a krmivo pod přístřešek, zabránit pohybu na vodních plochách, kde jsou volně žijící ptáci. Dalším možným opatřením je zasíťování výběhů apod. V případě podezření na výskyt nákazy, jako je zvýšený úhyn drůbeže či náhlý pokles snášky nebo příjmu krmiva, je nutné kontaktovat místně příslušnou krajskou veterinární správu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo spravedlnosti: Vítězství v soutěži Úřednický čin roku

22:04 Ministerstvo spravedlnosti: Vítězství v soutěži Úřednický čin roku

Ministerstvo spravedlnosti gratuluje týmu z odboru strategie a koncepce justice, který získal presti…