Strategický dialog s Německem: vznik pracovní skupiny k migraci a integraci

23. 1. 2016 18:12

Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek přijal dne 19. ledna 2016 v Praze německého státního ministra pro evropské záležitosti Michaela Rotha. Hovořili spolu o Česko-německém strategickém dialogu a o podpoře Česko-německému fondu budoucnosti po roce 2017.

Strategický dialog s Německem: vznik pracovní skupiny k migraci a integraci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministerstvo zahraničních věcí

Z témat zahraniční a unijní politiky věnovali pozornost především migrační krizi, situaci na Ukrajině a boji proti mezinárodnímu terorismu.

V rámci Strategického dialogu se v tento den zároveň poprvé sešla pracovní skupina k migraci a integraci. Strategický dialog mezi Spolkovou republikou Německo a Českou republikou byl sjednán s cílem posílit vzájemnou důvěru a zlepšit spolupráci v nejdůležitějších oblastech společného zájmu. Dialog probíhá v řadě resortních pracovních skupin. Téma migrace se stalo natolik závažným, že se obě strany shodly na vytvoření zvláštní meziresortní pracovní skupiny.

V delegacích, které za německou stranu vedl státní ministr pro evropské záležitosti ministerstva zahraničních věcí Michael Roth a za českou stranu šéfporadce předsedy vlády Vladimír Špidla, zasedli nejen odborníci na mezinárodní politiku, ale také zástupci dalších zainteresovaných ministerstev, odborů, svazu průmyslu a nevládních organizací. Během prvního setkání si delegáti především promluvili o tom, co od dialogu očekávají a vyměnili si své dosavadní zkušenosti.

Účastníci prvního pracovního jednání zdůraznili, že aktuální uprchlická krize představuje pro Evropu velkou zatěžkávací zkoušku. Řešení situace, kdy v důsledku válečných konfliktů hledají v Evropě útočiště statisíce lidí, je proto možné nalézt jedině ve společném evropském úsilí. Česká strana oceňuje roli, kterou Německo sehrává, a chce také přispět v poskytování pomoci. Společná musí být nejen ochrana vnějších hranic schengenského prostoru, ale také pomoc těm, kteří utíkají před válkou nebo pronásledováním.

Cílem pracovní skupiny k migraci a integraci je jak vzájemná výměna zkušeností, tak hledání styčných ploch a synergie ve spolupráci. Současná zvýšená míra migračních toků do Evropy představuje velký úkol, pro jehož zvládnutí jsou třeba především kvalitní integrační programy. Partneři se v diskuzi proto soustředili v první řadě na otázky spojené s příchodem migrantů do Německa a ČR a jejich úspěšného zařazení do společnosti.

Závěrem byl všemi účastníky stvrzen zájem pravidelně pořádat tato setkání. Vladimír Špidla ve shrnutí diskuze uvedl, že v jednání se ukázala shoda ve většině podstatných bodů. Například na vybudování fungující sítě tzv. hotspotů, významu jazyka pro integraci či potřebě okamžitého zapojení imigrantů do integračních programů. Michael Roth v rozhovoru s novináři zmínil, že se mnoho mluví o neúspěších Evropské unie při řešení migrační krize, ale málo o úspěších. Dnešní tvůrčí dialog lze podle něj za jeden z těchto úspěchů označit.

V průběhu jednání bylo domluveno, že příští setkání pracovní skupiny se uskuteční na jaře v Německu. Účastníci vyjádřili zájem vést co nejkonkrétnější diskuzi a v rámci dalšího setkání se seznámit s příklady dobré integrační praxe.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zástupci ministerstva obrany připomněli listopadové události na pietních aktech

22:30 Zástupci ministerstva obrany připomněli listopadové události na pietních aktech

Historické události, které se uskutečnily 17. listopadu 1939 a následně i v roce 1989, si dnes na řa…