Studenti mapují pamětihodnosti i gastronomii z obou stran česko-polské hranice

09.02.2015 10:34

Katedra slavistiky představila studentský webový projekt zaměřený na objevování zajímavých míst po obou stranách česko-polské hranice. Na webu dobratrasa.eu už studenti zmapovali více než osmdesát míst.

Studenti mapují pamětihodnosti i gastronomii z obou stran česko-polské hranice
Foto: Hans Štembera
Popisek: Studenti- ilustrační foto

„Zjistili jsme, že lidé často vůbec netuší, kolik zajímavého najdou na druhé straně hranice. Jakoby pro ně hraniční čárou končil svět. Když jsme se studenty začali hledat, co zajímavého by se u našich polských sousedů dalo navštívit, byli jsme překvapeni, jak atraktivní místa jsme našli,“ uvedl koordinátor projektu Jan Jeništa.

Studenti vytvořili různé tematické trasy spojující místa v pohraničních regionech, která mají něco společného. „Objevili jsme úchvatná poutní místa, mosty, ale i židovské nebo železniční památky,“ naznačil Jeništa.

Napůl orel, napůl lev

Olomoučtí slavisté začali spolupracovat se svými kolegy z Opolské univerzity. Studenti i pedagogové se třetím rokem vydávají do terénu, píší texty a pořizují fotografickou dokumentaci. Vše zaznamenávají do dvojjazyčné interaktivní mapy. „Zatím je možné náš web sledovat v české a polské jazykové verzi, ale rádi bychom postupně doplňovali i ruštinu,“ dodal Jeništa.

Interaktivní mapa Dobrá trasa má i svého maskota, mytologickou postavu Gryfa. „Je to vlastně napůl polský orel a napůl český lev. Bytost s dvojí identitou, která docela dobře vystihuje smysl celého projektu, jímž je překračování hranic. U nás zná olomoucké tvarůžky a štramberské uši každý, ale udivilo nás, že o nich naši polští známí nikdy neslyšeli. My jsme zase poprvé poznali opolskou masovou roládu nebo slezské koláče. Při studentské výměně jsme je i ochutnali,“ uvedla za studenty Iveta Pernická.

Nejen tvarůžky a koláče

Kromě turisticky atraktivních lokalit a gastronomických specialit studenti zpracovávají i závažnější témata z dějin příhraničních regionů. Zkoumají kupříkladu stopy pobytu sovětských vojsk za komunismu, nebo památníky nacistických zločinů. ¨

„Třeba takový Bruntál. Ani místní mnohdy netuší, že v jejich městě byla pobočka koncentračního tábora Auschwitz, sběrný tábor pro vysídlené Němce, objekt s přísně tajnou vojenskou výrobou i rozsáhlá sovětská okupační posádka. Snažíme se vždycky přímo na místě zjistit, kolik se toho z těchto období zachovalo a jak bychom to mohli představit veřejnosti. Nápadů máme ještě spoustu,“ shrnul Jeništa.

Úsilí slavistů je součástí širšího česko-polského projektu Univerzity pro své pohraničí, jenž byl podpořen z fondů Evropské unie v rámci Operačního programu přeshraniční spolupráce. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa jeskyní ČR: Koněpruské jeskyně zakládají novou tradici kulturních pořadů v podzemí

16:05 Správa jeskyní ČR: Koněpruské jeskyně zakládají novou tradici kulturních pořadů v podzemí

Od letošního jara, souběžně s otevřením nového Domu přírody Českého krasu, uvádějí Koněpruské jeskyn…