Svaz měst a obcí: Vítání občánků by mělo být pro města a obce jednodušší, nejasné je však stále sociální bydlení

07.03.2016 14:09

Města a obce by měly mít možnost nahlédnout do registru obyvatel, aby se dozvěděly o narození dětí a starostky a starostové mohli vítat občánky. Počítá s tím právní úprava, která je v současné době v Senátu. I to zaznělo na Krajském setkání pro Liberecký kraj, které jako třetí v pořadí v letošním roce uspořádal Svaz měst a obcí ČR. Mluvilo se také o trvalých bydlištích na úřadech, sociálním bydlení či stavebním zákonu.

Svaz měst a obcí: Vítání občánků by mělo být pro města a obce jednodušší, nejasné je však stále sociální bydlení
Foto: smocr.cz
Popisek: Svaz měst a obcí ČR - logo

"Krajská setkání mají za cíl informovat všechny, nezávisle na členství či politické příslušnosti, o činnosti Svazu, upozornit na zásadní problémy v legislativě a diskutovat její možné úpravy," říká místopředseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Brandýsa nad Labem-Staré Boleslavi Vlastimil Picek a dodává: "V souvislosti s vítáním občánků, o kterém jsme podrobněji debatovali právě v Liberci, je docela příznačné, že na první letošní akci pro Prahu a Středočeský kraj měla jedna ze starostek miminko. Takový zájem nás skutečně těší, ukazuje, že krajská setkání jsou pro samosprávy důležitá a nechtějí si je nechat ujít. Zvlášť, když se dozví něco nového. Jako třeba, že by mělo být možné nahlížet do registru obyvatel a dozvědět se tak jednoduše a včas, které nové občánky vítat."

"Starostky a starostové jsou v čelní linii. A když se občanům něco nelíbí, dají to vědět právě jim. Proto je důležité, aby měli dostatek informací a o případných problémech nás také informovali," říká náměstkyně ministra vnitra pro řízení sekce veřejné správy Jana Vildumetzová a dodává: "Na základě podnětů samospráv tak kromě vítání občánků v současné době řešíme i zákon o evidenci obyvatel. Změna, kterou chystáme, by měla snížit počet lidí, kteří mají trvalý pobyt na ohlašovnách (úřadech), tedy zneužívání tohoto institutu. Aby občané byli jednodušeji dohledatelní a na ohlašovnách zůstávali pouze ti, co jsou skutečně v obtížné životní situaci." 

Fakt, že mnoho lidí má trvalý pobyt na ohlašovnách (úřadech), přináší obcím problém i v souvislosti se sociálním bydlením. V praxi to totiž často znamená, že se mají postarat o někoho, o kom téměř nic nevědí a kdo by se mohl jen účelově stěhovat napříč republikou. I toto téma se objevuje na Krajských setkáních 2016. Svaz měst a obcí ČR v tomto kontextu upozorňuje, že dosud nedostal k dispozici návrh zákona o sociálním bydlení, byť má jít letos v létě do vlády. Navíc Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV), v jehož gesci daná oblast je, právě na tento právní předpis odkazovalo při projednávání Koncepce sociálního bydlení.

"Při projednávání Koncepce sociálního bydlení nám MPSV v mnoha případech říkalo, že časté nejasnosti, které se v koncepci vyskytují, včetně cílových skupin, upraví zákon. Ten jsme však dosud neviděli, byť jsme povinným připomínkovým místem," říká výkonný ředitel Svazu měst a obcí ČR Dan Jiránek a dodává: "Naprosto zásadní je přitom otázka financování, která není vůbec vyřešená. Kromě toho si je třeba přiznat, že sociální bydlení se z 85 % týká seniorů. Právě na ně by se měly aktivity státu zaměřit a jim pomáhat."

V Liberci se starostky a starostové během diskuse dotkli i stavebního zákona. Legislativci Svazu je informovali, že v aktuálně projednávané právní úpravě je několik rozporů. Například, že není možné, aby souhlas s územním plánem vydával orgán územního plánování, tedy obce s rozšířenou působností. Nemají na to dostatečné personální kapacity a ani by to nemělo být jejich náplní práce. Stanovisko by podle Svazu měly - stejně jako je to dosud - vydávat stavební úřady na obcích I. a II. typu. Jako nedomyšlený se rovněž jeví záměr, aby souhlas s kácením stromů za nejmenší obce vydávaly obce pověřené. Jak to ale budou dělat, když neznají situaci v místě? Budou snad jejich zástupci jezdit mnohdy až desítky kilometrů daleko nebo si nechávat zpracovávat podklady? To se jeví jako značně nehospodárné a neefektivní. Svaz proto požaduje zachovat stávající stav a vydat metodiku a vzor rozhodnutí s kácením stromů. To by mělo pomoci odstranit problémy, na které stát poukazuje.     

Krajská setkání 2016, která pořádá Svaz měst a obcí ČR, začala 16. února 2016 v Praze. Poté se konaly akce v Ústí nad Labem a v Liberci. Generálními partnery Krajských setkání 2016 je Česká spořitelna a ČEZ. Hlavním partnerem Generali Pojišťovna. Partnery společnosti Asekol, Archconsulting, Česká telekomunikační infrastruktura, Colmex, Česká pošta, EKO-KOM, Empemont, Moram CZ, Rieder Beton, Wolters Kluwer, Zeppelin CZ. Mediálními partnery jsou Lidové noviny, Parlamentní listy, Veřejná správa a časopis Svazu Informační Servis (InS). 

Více informací včetně harmonogramu a programu Krajských setkání 2016 najdete nahttp://www.smocr.cz/cz/nase-akce/krajska-setkani/krajska-setkani-2016/krajska-setkani-2016.aspx.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úřad vlády: Vláda odvolala na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou

22:03 Úřad vlády: Vláda odvolala na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou

Vláda na vlastní žádost odvolala z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hl…