Po 100 dnech fungování na orbitě se 6. října 2017 konal na půdě Technologické agentury ČR workshop, kde jednotliví aktéři zapojení do projektu shrnuli dosavadní fungování této nanodružice.
Připomeňme si, že technologická nanodružice VZLUSAT-1 byla vyvinuta na bázi standardizované platformy CubeSat ve Výzkumném a zkušebním leteckém ústavu, a.s. (VZLÚ) ve spolupráci s českými ?rmami a univerzitami. Satelit nese na palubě tři experimenty. Miniaturizovaný rentgenový dalekohled vyvinutý společným úsilím firem Rigaku Innovative Technologies Europe, s.r.o., HVM PLASMA spol. s r.o. a Ústavu technické a experimentální fyziky Českého vysokého učení technického v Praze. Nový typ kompozitního materiálu pro stínění kosmické radiace vyvinula ?rma 5M s.r.o. společně s ?rmou TTS s.r.o. za využití čidel společnosti Innovative Sensor Technology, s.r.o. Vědecký přístroj FIPEX pro měření koncentrace kyslíku v termosféře byl poskytnut v rámci mezinárodní mise QB50, která je založena na konstelaci nanodružic z různých zemí celého světa. Pozemní segment pro misi VZLUSAT-1 poskytuje pracoviště FEL Západočeské univerzity v Plzni.
Kromě vlastních zdrojů spolupracujících partnerů se na ?nancování vývoje a vypuštění družice podílela Technologická agentura ČR v rámci programu Alfa (projekty TA03011329 a TA04011295), dále pak Ministerstvo průmyslu a obchodu prostřednictvím institucionální podpory VZLÚ. Jak na úvod workshopu zmínil předseda Technologické agentury ČR Petr Očko, projekt nanodružice je příkladem českého excelentního výzkumu, který má konkrétní výsledky aplikovatelné v praxi. Důkazem toho je mnoho průmyslových partnerů zapojených do projektu, kteří díky této nanodružici měli možnost vyvinout zcela nové technologie a otestovat je přímo na orbitální dráze.
VZLUSAT-1 v kosmu – ilustrativní (Zdroj: VZLÚ)

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva