ÚOHS: Pokuty za zakázané dohody v propojovacích smlouvách Vodafone a T-Mobile byly potvrzeny

10. 1. 2016 18:47

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj zamítl svým druhostupňovým rozhodnutím z 22. prosince 2015 rozklady mobilních telekomunikačních operátorů Vodafone Czech Republic a.s. a T-Mobile Czech Republic a.s. ve věci uložení opakované pokuty za protisoutěžní dohody o propojení sítí.

ÚOHS: Pokuty za zakázané dohody v propojovacích smlouvách Vodafone a T-Mobile byly potvrzeny
Foto: ÚOHS
Popisek: ÚOHS

Uvedené společnosti v letech 2000 – 2003 mezi sebou uzavřely a plnily smlouvu o propojení sítí, v rámci níž se dohodly, že budou realizovat propojení hovorů zákazníků svých sítí jen přímým propojením svých veřejných mobilních telekomunikačních sítí výhradně ve stanovených propojovacích bodech. Jednalo se tedy o vzájemnou výhradní spolupráci, jejímž prostřednictvím si obě společnosti poskytly pro přenos hovorů mezi svými sítěmi úplnou ochranu před konkurenčními poskytovateli, kterými byl v té době např. ČESKÝ TELECOM, a.s. či BT (Worldwide) Ltd. Tato podoba spolupráce pak fakticky představovala dohodu o rozdělení trhu a současně vytvářela překážku pro přístup dalších telekomunikačních operátorů k poskytování propojovacích služeb účastníkům řízení.

Společnosti Vodafone Czech Republic a.s. byla za protisoutěžní jednání uložena sankce ve výši 2 642 000 Kč, společnosti T-Mobile Czech Republic a.s. pak 9 251 000 Kč.

Původní rozhodnutí v této věci vydal Úřad již v roce 2003, pravomocné pak o rok později. Správní soudy následně devět let projednávaly žaloby proti tomuto rozhodnutí. V únoru 2014 bylo původní rozhodnutí zrušeno Nejvyšším správním soudem s tím, že se nejedná o dohodu horizontální, nýbrž vertikální, a že Úřad nedostatečně odůvodnil výpočet tržních podílů účastníků. Právní názor soudů Úřad respektoval v nově vydaném rozhodnutí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

MŽP: Vladimír F. Mana vystoupil na mezinárodní konferenci v Peru

20:04 MŽP: Vladimír F. Mana vystoupil na mezinárodní konferenci v Peru

Náměstek ministra životního prostředí Vladimír F. Mana se v peruánské Limě zúčastnil prvního ročníku…