ÚOHS potvrdil delikty Krajské zdravotní i 300tisícovou sankci

15. 1. 2016 15:30

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj zamítl rozklad podaný akciovou společností Krajská zdravotní ve věci veřejné zakázky „Doplnění zdravotnického zařízení a přístrojů – Krajská zdravotní a. s.“ a potvrdil výroky I. až III. rozhodnutí prvního stupně, které ve svém rozkladu napadl zadavatel.

ÚOHS potvrdil delikty Krajské zdravotní i 300tisícovou sankci
Foto: ÚOHS
Popisek: ÚOHS

Úřad ve svém prvostupňovém rozhodnutí uložil společnosti Krajská zdravotní pokutu ve výši 300 tisíc korun za dva správní delikty spočívající v neprodloužení lhůty pro podání nabídek po provedených úpravách v uveřejněném vyhlášení otevřeného zadávacího řízení a v nedodržení postupu dle zákona při posouzení nabídky vybraného uchazeče. Rozhodnutí již nabylo právní moci.

Předseda Úřadu v této věci rozhodoval již potřetí. Původní rozhodnutí předsedy z října 2011 zrušil Krajský soud a zrušení potvrdil Nejvyšší správní soud. Předseda na základě soudních rozhodnutí zrušil v únoru 2014 prvostupňové rozhodnutí a věc vrátil prvnímu stupni k novému projednání.  V novém prvostupňovém rozhodnutí Úřad konstatoval dva správní delikty. První delikt spočíval v neprodloužení lhůty pro podání nabídek po provedených úpravách v oznámení o zahájení zadávacího řízení. Jedná se přitom přímo o povinnost uloženou zadavateli zákonem. Druhého správního deliktu se zadavatel dopustil tím, že nedodržel postup stanovený zákonem při posouzení nabídky vybraného uchazeče, neboť ve zprávě o posouzení a hodnocení nabídek nejsou uvedeny důvody akceptace vysvětlení nabídky vybraného uchazeče, ačkoliv existují zřejmé rozpory mezi zadavatelem požadovanými a vybraným uchazečem nabídnutými technickými parametry dodávky v souvislosti s dechovým objemem a dechovou frekvencí anesteziologického přístroje uvedeného pod položkou č. 17 Technické specifikace a nelze proto s určitostí konstatovat splnění požadavků zadavatele uvedených v zadávacích podmínkách. Zadavatel tímto postupem porušil i zásadu transparentnosti. Z obou hledisek postup zadavatele podstatně ovlivnil výběr nejvhodnější nabídky. Zadavatel uzavřel smlouvu s vybraným uchazečem Sdružením – Krajská zdravotní, jehož účastníky jsou společnosti HOSPIMED, spol. s r. o., a PURO-KLIMA, a. s., které podaly společnou nabídku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo zdravotnictví: Kulatý stůl na téma Systém prevence, sledování a léčby dekubitů v ČR

18:26 Ministerstvo zdravotnictví: Kulatý stůl na téma Systém prevence, sledování a léčby dekubitů v ČR

Již 5. Kulatý stůl k problematice prevence, sledování a léčby dekubitů v České republice (ČR) se pod…