Univerzita Karlova udělila čestné doktoráty významným světovým právníkům

23.10.2012 12:00 | Zprávy

Německý právní filosof a konstitucionalista profesor Robert Alexy a uznávaný francouzský právník, univerzitní profesor a politik profesor Robert Badinter převzali ve Velké aule Karolina čestnou vědeckou hodnost doktora honoris causa Univerzity Karlovy.

Univerzita Karlova udělila čestné doktoráty významným světovým právníkům
Foto: Univerzita Karlova
Popisek: Univerzita Karlova

České právní myšlení se muselo po roce 1989 vypořádat s obtížnými úkoly. Vyrovnávání se s důsledky komunistického režimu bylo totiž problémem nejen společenským, nýbrž i právněfilosofickým. Málokterý z význačných zahraničních badatelů ovlivnil českou právní vědu a aktuální podobu českého ústavního soudnictví jako německý právní filosof a konstitucionalista profesor Robert Alexy.

Robert Alexy vystudoval a habilitoval se na slavné univerzitě v Göttingenu a od roku 1986 je profesorem na univerzitě v Kielu. Svým dílem a pedagogickou činností inspiroval řadu svých žáků, působících nyní na řadě univerzit celého světa. Alexyho myšlenky ovlivnily řadu českých právních teoretiků. Mezi nejvýznamnější díla profesora Alexyho patří Teorie právní argumentace z roku 1978, Teorie základních práv z roku 1985 a Pojem a platnost práva z roku 1992. V prvním z nich pod vlivem sociálního filosofa Jürgena Habermase formuloval pravidla ideálního právního diskursu. Ve svém nejvlivnějším díle, v Teorii základních práv, vybudoval promyšlenou koncepci vzájemného vyvažování a poměřování základních práv a svobod, které považuje za právní principy. Význam otázek nastolených či zkoumaných profesorem Robertem Alexym je nadčasový.

Prof. Robert Alexy spolupracuje dlouhodobě s katedrou teorie práva a právních učení PF UK. V nedávné době participoval například na řešení projektu s názvem „Metodologie interpretace práva jako záruka právní jistoty v soudobém demokratickém právním státě“. Projekt byl završen mezinárodní konferenci, která se pod stejným názvem konala na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze v loňském roce.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

PhDr. Lubomír Zaorálek byl položen dotaz

Na kolik je pro vás téma bezpečnosti prioritou?

Jak byste k zajištění naší obrany a bezpečnosti přistupovali vy? Chápu dobře, že nejste pro navyšování výdajů na naši obranu? A jak se stavíte k pomoci Ukrajině a díváte se na to, kolik Ukrajinců tu je?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

NKÚ: Prostředky „Modernizačního fondu“ na podporu OZE směřují výhradně do fotovoltaických elektráren

22:14 NKÚ: Prostředky „Modernizačního fondu“ na podporu OZE směřují výhradně do fotovoltaických elektráren

Vláda ČR v roce 2024 rozhodla, že do roku 2030 bude 30 % spotřebované energie pocházet z obnovitelný…