Tento typ výkonů provedli čeští chirurgové v této nemocnici vůbec poprvé. Oba operační zákroky byly součástí mezinárodní konference zaměřené na problematiku cévních operací, na níž český tým prezentoval úspěchy české robotické cévní chirurgie a předvedl účastníkům kongresu, jak operovat cévy pomocí nejmodernějšího modelu robota Da Vinci SI-HD. „Obě poměrně náročné operace byly úspěšné a proběhly bez komplikací. Zdejší lékaři mají o tento typ výkonů zájem, protože jde o miniinvazivní zákrok, který je mnohem levnější než například endovaskulární chirurgie,“ uvedl primář Štádler. Doplnil, že nejmodernější typ robota da Vinci má kromě jiného i dvě ovládací konzole, což znamená, že se na určitých operacích mohou podílet současně dva chirurgové.
Svůj význam to má i pro školení robotických chirurgů.
Tým operoval v Novosibirsku dva muže ve věku 64 a 70 let. První z nich měl uzavřené pánevní tepny. Chirurgové proto vytvořili pomocí cévní protézy tzv. bypass, tedy jakési přemostění mezi aortou a stehenními tepnami, které uzávěr v pánevních tepnách obešlo. Starší nemocný měl velkou aortální výduť (průměr 10 centimetrů), a proto mu nahradili postiženou břišní aortu cévní protézou. Ačkoliv oba muži trpěli ještě dalšími chorobami, jako je například vysoký tlak, závažné srdeční a plicní onemocnění, přesto se při operaci nevyskytly žádné větší problémy. Zákroky trvaly 3,5 až 4 hodiny.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva