Ústavní soud rozhodl: Závaznost rozhodnutí odvolacího soudu pro soud nalézací v trestním řízení je v souladu s ústavním pořádkem

10. 2. 2016 21:35

Ministerstvo spravedlnosti vítá nález Ústavního soudu sp. zn. Pl. ÚS 15/14, který zamítá návrh na zrušení ustanovení § 264 odst. 1 zákona č. 141/1961 Sb., o trestním řízení soudním (trestní řád). Napadené ustanovení vyjadřuje zásadu, že v případě zrušení rozsudku je nalézací soud vázán právním názorem odvolacího soudu a je povinen řídit se jeho případnými pokyny stran doplnění dokazování.

Ústavní soud rozhodl: Závaznost rozhodnutí odvolacího soudu pro soud nalézací v trestním řízení je v souladu s ústavním pořádkem
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.

Na základě stanoviska Ministerstva spravedlnosti vstoupila vláda svým usnesením ze dne 30. července 2014, č. 635, do řízení před Ústavním soudem jako vedlejší účastník řízení. Vláda navrhla návrh na zrušení uvedeného ustanovení zamítnout. Ve svém vyjádření vláda poukázala na skutečnost, že napadená zásada závaznosti názoru odvolacího soudu je součástí záruk realizace práva na spravedlivý proces a esenciálním prvkem dvojinstančnosti soudního řízení v trestních věcech.

Vyhlášený nález ukazuje, že trestní řád je v uvedeném rozsahu v souladu s ústavním pořádkem a není třeba jej legislativní procesem měnit. Napadené ustanovení je součástí trestního řádu již od jeho přijetí v roce 1961 a představuje mimo jiné důležitý nástroj pro zachování jednotnosti judikatury trestních soudů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

České dráhy úspěšně vydaly sedmileté eurové dluhopisy v nominální hodnotě 400 miliónů eur

11:52 České dráhy úspěšně vydaly sedmileté eurové dluhopisy v nominální hodnotě 400 miliónů eur

České dráhy vydaly tento týden dluhopisy v celkové nominální hodnotě 400 milionů eur se splatností 7…