První zákrok byl proveden 31. října 2005 v Nemocnici Na Homolce. Počet roboticky asistovaných výkonů každý rok celosvětově stoupá. V ČR rozvoj a šíři spektra výkonů brzdí ministerstvo zdravotnictví, které omezuje indikace roboticky asistované chirurgie. Například odstranění nádoru ledvin řeší všude ve světě roboticky, v ČR však tento zákrok ze zdravotního pojištění hrazen není.
Operace lze v současné době provést otevřeně, laparoskopicky nebo roboticky. Oproti otevřené operaci dochází při robotickém zákroku k menšímu poškození okolních tkání, k minimálním krevním ztrátám a komplikacím. Proti laparoskopické operaci umožňuje roboticky asistovaná chirurgie zjemnit a zpřesnit pohyb chirurgovy ruky, výrazně zvyšuje přesnost chirurgického výkonu, bez třesu rukou. Operace tak probíhá s maximální efektivitou a bezpečností, je dosaženo celkově lepších výsledků kvality života po operaci. „Před rokem jsem podstoupila robotickou operaci, kterou mi byl odstraněn myom. Týden po zákroku jsem mohla jít domů a normálně fungovat,“ uvádí Martina Tománková, které robotická myomektomie vrátila naději na otěhotnění.
Celkem 2 226 instalací robotického systému ve světě (z toho 379 v Evropě, 1 615 v USA, zbytek světa 232) znamená statisíce úspěšně uskutečněných operací, které pacientům vrátily jejich zdraví. V České republice mají pacienti možnost robotického zákroku v 7 nemocnicích: Nemocnice na Homolce v Praze, Ústřední vojenská nemocnice v Praze, Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, Nemocnice sv. Zdislavy v Mostištích, Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem, Nemocnice s poliklinikou v Novém Jičíně, Fakultní nemocnice Olomouc. Nejvíce operací pomocí robotického systému daVinci provedlo robotické centrum Vysočina v Nemocnici sv. Zdislavy, a.s. Mostiště s celkovým počtem 1 353 (v letošním roce 162). „Nejčastější roboticky asistovaný výkon v našem specializovaném centru představuje radikální prostatektomie pro zhoubný nádor. Z ostatních realizovaných výkonů lze zmínit operace zhoubného nádoru ledviny, plastiky ledvinné pánvičky, resekce konečníku pro zhoubný nádor a operace žaludku. Některé z těchto zákroků by mohly podle nařízení MZ spadat do nadstandardních, a to by znamenalo krok zpět na úkor pacientů,“ uvádí primář chirurgického oddělení v Nemocnici sv. Zdislavy, MUDr. Jaroslav Tvarůžek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva