V Česku skončila další kampelička. Likvidátor a ČNB minimalizují škody. Věřitelé o své peníze nepřijdou

04.07.2014 16:43

Úvěry v řádu desítek milionů korun poskytované účelově založeným společnostem spolu s nabýváním nedovolených typů cenných papírů stojí za odebráním licence třetímu největšímu spořitelnímu družstvu v Česku, WPB Capital. Tu mu, na základě více než ročního šetření, odebrala centrální banka. Zhruba 11 tisíc drobných střadatelů do záložny uložilo kolem pěti miliard korun.

V Česku skončila další kampelička. Likvidátor a ČNB minimalizují škody. Věřitelé o své peníze nepřijdou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Prvním úkolem likvidátora je sestavit zahajovací likvidační účetní rozvahu a soupis jmění, tedy zjistit majetkový stav záložny. „Protože rozhodnutí České národní banky o odebrání licence koncem června tohoto roku nabylo právní moci, musí záložna zahájit kroky vedoucí k úhradě svých závazků vůči všem věřitelům. Do procesu likvidace bude též zahrnut Fond pojištění vkladů, který bude vyplácet pojištěné vklady ze zákona. Limit činí sto tisíc eur. Je tedy velice pravděpodobné, že drtivá většina vkladatelů bude odškodněna v celé výši svého vkladu, přičemž do doby, než bude realizováno plnění ze strany Fondu pojištění vkladů, nebude realizován běžný platební styk,“ uvedl právní zástupce likvidátora Jiří Hartmann z advokátní kanceláře Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři.

Kampelička se ocitla v problémech již na jaře loňského roku. Česká národní banka následně zahájila správní řízení a omezila činnost záložny. Správní řízení pak vyústilo odebráním licence, čímž se Česká národní banka snaží zabránit veškerému nelegálnímu nebo protiprávnímu konání WPB Capital. Podle centrální banky družstvo totiž poskytovalo účelově založeným obchodním společnostem úvěry v řádu desítek milionů korun a nabývalo nedovolených typů cenných papírů. 

„WPB Capital už od loňského května nesměla na základě předběžného opatření centrální banky přijímat nové vklady a poskytovat nové úvěry. Současným členům doporučuji, aby si zřídili nové účty u jiných finančních institucí. Klienti, kteří mají podepsanou úvěrovou smlouvu, musí i nadále úvěr splácet dle splátkového kalendáře. V případě neuhrazení celé výše splátek nebo jejich úplného nehrazení bude spořitelní družstvo pohledávky vymáhat soudní cestou,“ konstatoval právník Jiří Švihla, likvidátor WPB Capital.

JUDr. JIŘÍ ŠVIHLA, www.svihla-advokat.eu

Jiří Švihla zahájil svou advokátní praxi současně se znovuobnovením samostatné, svobodné a nezávislé české advokacie a to již dne 1.7.1990. Od této doby působí Jiří Švihla na trhu právních služeb jako samostatný advokát. Advokátní praxe je realizována nepřetržitě, bez ztráty kontinuity.

Jiří Švihla je absolventem Právnické fakulty University Karlovy v Praze (1983-1987). Již od samého počátku výkonu samostatné advokacie je Jiřím Švihlou poskytováno právní poradenství zahraničním klientům, především klientům z Rakouska a Německa.

Jiří Švihla je od roku 2009 zapsán v Seznamu insolvenčních správců, přičemž získal také oprávnění vykonávat činnost jako zvláštní insolvenční správce.
Jiří Švihla byl Krajským soudem v Brně usnesením ze dne 25. června 2014 jmenován likvidátorem spořitelního družstva WPB Capital. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Porodnost

Dobrý den, píšete, co chcete dělat pro zvýšení porodnosti, ale nezapomínáte, že jste už více jak dva roky ve vládě? Co jste zatím pro rodiny udělali? Vždyť i to navýšení rodičovské je nedostatečné a navíc diskriminující. A co je vlastně podle vás hlavní příčinou klesající porodnosti? Koukám, že neod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo spravedlnosti: Vítězství v soutěži Úřednický čin roku

22:04 Ministerstvo spravedlnosti: Vítězství v soutěži Úřednický čin roku

Ministerstvo spravedlnosti gratuluje týmu z odboru strategie a koncepce justice, který získal presti…