V Online klinice pro onkologii prostaty provádí přední odborníci pacienty léčbou zákeřné nemoci

07.04.2014 13:30

Praha, 10. ledna 2014 – Rakovina prostaty je nejčastější formou nádorového onemocnění u mužů. Počet nemocných přitom každoročně stoupá. Jak vyplývá z výzkumů, pouze polovina pacientů má dostatečné informace o tom, kde nalézt potřebné informace. Proto vznikla Online klinika pro onkologii prostaty, webový průvodce pacientů trpících tímto onemocněním. Přední čeští odborníci zde provádějí pacienty léčbou zákeřné nemoci, projekt podpořil i moderátor Alexandr Hemala.

V Online klinice pro onkologii prostaty provádí přední odborníci pacienty léčbou zákeřné nemoci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Váha s léky

Rakovina prostaty jako zákeřné onemocnění

Rakovina prostaty je nejčastější forma nádorového onemocnění u mužů a třetí nejčastější příčina jejich úmrtí v České republice. Počet nemocných navíc každým rokem stoupá. V současné populaci nad 50 let je u jednoho muže z jedenácti pravděpodobnost, že právě jemu bude diagnostikována rakovina prostaty,“ uvedl prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., přednosta Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol, který je jedním z odborníků, kteří stojí za vznikem Online kliniky pro onkologii prostaty. V počátečních stádiích nemoci se karcinom prostaty často nepozná. „V tom je toto onemocnění velmi zákeřné,“ uvedl prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., a dodal: „Z toho důvodu je důležité chodit na pravidelné prohlídky, které mohou nemoc včas odhalit a také mít o onemocnění i jeho léčbě dostatek informací.“

Až polovina mužů nemá o nemoci dostatek informací

Jak vyplývá z průzkumu agentury NMS Research, informovanost mužů ohledně karcinomu prostaty je poměrně nízká. „Celkem 42 % mužů nemocných rakovinou prostaty nemá o onemocnění dostatečné informace. Vzhledem k tomu, že muži před určením diagnózy o chorobě prakticky nic neví, po zjištění onemocnění je jejich potřeba po informacích veliká,“ uvedl prof. MUDr. Jindřich Fínek, Ph. D., přednosta Onkologické a radioterapeutické kliniky FN Plzeň, další z odborných garantů online kliniky.

Nejrychlejším a nejdostupnějším zdrojem informací je dle výzkumu agentury MNS Reseacrh vedle lékaře internet. „Důvěryhodnost internetových stránek posuzují respondenti zejména podle zdroje, od kterého pocházejí – důvěryhodnější byly v tomto ohledu odborné weby a poradny,“ dodal prof. MUDr. Jindřich Fínek, Ph. D.

Webový rádce pacientů s rakovinou prostaty: Vytvořený předními odborníky, podpořený Alexandrem Hemalou

Nejen chybějící informace, ale i mnoho mýtů, které rakovinu prostaty často doprovází
a u pacientů vyvolávají zbytečné obavy, stres
a spoustu nezodpovězených otázek – to vše vedlo ke vzniku webového multimediálního průvodce Online klinika pro onkologii prostaty. „Ústy předních onkologických odborníků provádí pacienta optimální cestou léčby tak, aby ho zbavil zbytečných obav
a léčba byla co nejefektivnější
a nejúspěšnější,“
uvedla MUDr. Marcela Koudelková, senior manažer projektu online kliniky. Online klinika pro onkologii prostaty je určena pro všechny pacienty, kteří trpí rakovinou prostaty, ať už v jakémkoliv stádiu. Informace zde ovšem naleznou také rodiny a blízcí nemocných. Portál komunikuje s pacientem především pomocí videí, takže je srozumitelný obsahově i slovníkem. V případě dotazů je možnost se ptát v komentářích na konci každé lekce. Každý pacient se na portál nejdříve zaregistruje a pak již dostává jasné instrukce, které jsou mu postupně předkládány.

Podporu online klinice vyjádřil také známý moderátor Alexandr Hemala. „Projekt ONKO Prostaty považuji za velmi přínosný. A to nejen pro pacienty, ale i pro širokou veřejnost, která se tak bude moci s tímto zákeřným onemocněním seznámit a úspěšně proti němu bojovat,“ doplnil Alexandr Hemala. 

Online kliniku pro onkologii prostaty naleznete na adrese: www.rakovinaprostaty.org.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo spravedlnosti: Vítězství v soutěži Úřednický čin roku

22:04 Ministerstvo spravedlnosti: Vítězství v soutěži Úřednický čin roku

Ministerstvo spravedlnosti gratuluje týmu z odboru strategie a koncepce justice, který získal presti…