V podnicích, v nichž působí odbory KOVO, berou lidé nadprůměrné mzdy

04.05.2016 9:07

V bezmála šedesátce strojírenských podniků na jihu Čech, v nichž působí Odborový svaz KOVO, berou zaměstnanci mzdy překračující nejen jihočeský, ale i celostátní průměr. Podle odborářů je to výsledkem podrobného sledování hospodářských výsledků jednotlivých firem a na to navazujícího kolektivního vyjednávání.

V podnicích, v nichž působí odbory KOVO, berou lidé nadprůměrné mzdy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Odbory KOVO

„Nejde o náhodu, stejný trend držíme již řadu let. Za touto bilancí stojí jednoznačně práce našich členů, především předsedů jednotlivých základních organizací. Samozřejmě, že při kolektivním vyjednávání sehrává zásadní roli i síla odborové organizace. Čím více má členů, tím více jí zaměstnavatel musí brát vážně. A to i přesto, že výhody nakonec získají všichni zaměstnanci,“ uvedl zmocněnec Krajského sdružení Odborového svazu KOVO Jihočeského kraje a předseda Základní organizace OS KOVO Groz-Beckert Czech s.r.o. České Budějovice Jan Švec.

Tam, kde působí kováci, dosáhla loni průměrná hrubá měsíční mzda 28 852 korun, což bylo o 4 846 korun více, než činil jihočeský průměr. Celorepublikový průměr hrubých měsíčních mezd pak KOVO překonalo o 2 385 korun. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) a interních statistik OS KOVO.

„Minimálním cílem kolektivního vyjednávání je udržení reálné mzdy, to znamená zajištění smluvní garance růstu nominální mzdy alespoň ve výši předpokládané inflace. To se v naprosté většině firem, kde OS KOVO působí, úspěšně daří a to dlouhodobě, což je jedním z důvodů zmíněného téměř pětitisícového rozdílu v průměrných hrubých mzdách. V řadě firem, kde neexistuje kolektivní vyjednávání, výdělky dlouhodobě stagnují, což v důsledku inflace znamená pokles reálných příjmů,“ poznamenal Švec.

Reálná mzda je ekonomický termín, který vypovídá o skutečné hodnotě výdělků. Zatímco nominální mzda vyjadřuje peněžitou odměnu, reálná mzda vyjadřuje, co je možné si za takovou odměnu koupit. Vyjadřuje kupní sílu mezd.

Vedoucí Regionálního pracoviště OS KOVO České Budějovice Rudolf Tkáč v této souvislosti připomněl, že z kolektivního vyjednávání profitují všichni zaměstnanci, nejen, které si zaměstnavatel potřebuje nezbytně nutně udržet a proto jim přidává, ale také ostatní, kteří sice pracují dobře, ale jsou snáze nahraditelní.

„Výše mezd není v těchto případech závislá pouze na libovůli managementů jednotlivých firem, ale je věcí dohody se silným partnerem, kterým zastupuje všechny zaměstnance,“ doplnil Tkáč.

Odborový svaz KOVO působí v současné době v 60 strojírenských podnicích na jihu Čech.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Demokracie

Přijde vám demokratické někoho vyloučit ze strany a rozhodovat o tom bez toho, aniž by byl dotyčný na jednání pozván a měl možnost se hájit? A opravdu si myslíte, že to jak se vyjadřuje Svoboda je důvod, proč vám klesají preference? Já teda nevím, ale mě jste zklamali tím, jak nás necháváte na holi...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ombudsman: V domovech pro lidi s duševním onemocněním nebo závislostí převládají potřeby zařízení nad potřebami klientů

22:17 Ombudsman: V domovech pro lidi s duševním onemocněním nebo závislostí převládají potřeby zařízení nad potřebami klientů

Návštěvy pracovníků Kanceláře ombudsmana v domovech se zvláštním režimem ukázaly, že život tamních o…