Deset procent z celkového objemu těžeb v lesích, o které pečuje Správa NP a CHKO Šumava. To je množství dřeva, které z šumavských lesů vytahají koně. Je to nejvyšší číslo za posledních pět let. Například v roce 2011 byl poměr jen sedmiprocentní. V ostatních létech ještě nižší. V některých územních pracovištích je nárůst ještě markantnější. „Například na územním pracovišti Borová Lada je nárůst mezi léty 2010 a 2013 několikanásobný,“ uvádí Petr Hanzal, těžební technik Správy NP a CHKO Šumava. Například v roce 2011 vytáhli koně ze zdejších lesů pouze 37 kubíků dřeva, v roce 2013 už to bylo 169 kubíků.
Podle lesních hospodářských plánů na rok 2014 chtějí lesníci Správy NP a CHKO Šumava využití koní v šumavských lesích zvyšovat a tím i zvětšovat objem dřeva, které budou koně vytahovat z šumavských lesů. „Přibližování dřeva koňmi je tradiční a přitom přírodě blízké řemeslo. To však za poslední desetiletí je stále méně vidět, protože je nahradila těžká technika. Naší snahou je koně lidem v národním parku znovu ukazovat při práci a přitom zaměstnat několik lidí, kteří s koněm a tedy s přírodou chtějí žít. Projekt se zdárně rozvíjí a do budoucnosti bychom chtěli dát koním ještě o něco větší prostor než dnes,“ uvádí Jiří Mánek, ředitel Správy NP a CHKO Šumava.
„Naším cílem a vizí je vyvážená ochrana přírody, do které patří soužití člověka s přírodou. Koně se z lesů postupně vytratili, nahradila je technika a to nejenom v Národním parku Šumava, ale po celé Evropě. Což je samozřejmě špatně! Právě do národního parku tato čistá technologie a živý tvor patří," uvádí Pavel Pechoušek, tiskový mluvčí Správy NP a CHKO Šumava.
Koně se na území parku využívali masivně hlavně v době ředitelování Ivana Žlábka (1994 - 2003). Správa parku v té době vlastnila asi 80 koní, kteří každý den pracovali v lese, a také zaměstnávala kočí, kteří se o koně starali. S rekordním množstvím dřeva, které se na území parku těžilo na konci první dekády nového tisíciletí, živé koně nahradila železná a těžká technika. Pro koně na Šumavě nebylo místo. To se během roku 2013 zásadně změnilo. Správa angažovala 4 kočí, kteří pracují po celém národním parku. Každý má pár koní plemene slezský norik.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva