Včelí královna žije díky mateří kašičce mnohonásobně déle než dělnice
Mateří kašičku produkují hltanové žlázy mladých včel z řad dělnic. Má bílou hustou konzistenci a její chuť je překvapivě trpká až kořeněná. Koncentrát obsahující bílkoviny a mnoho dalších složek se larvám včel podává první tři dny života. Tyto larvy se pak vyvinou v dělnice, které žijí několik týdnů až měsíců. Oproti tomu larva matky v mateří kašičce přímo plave. Včelí královna je pak celý svůj život krmena touto jedinečnou výživnou látkou a dožívá se až pěti let. Není bez zajímavosti, že matka dokáže denně naklást takové množství vajíček, kolik sama váží.
Mateří kašička zdrojem účinných látek a vitaminů
Chemické analýze mateří kašičky se věnuje celá řada výzkumů zaměřená na pozitivní účinky mateří kašičky na lidské zdraví. Čím více se metody výzkumu zdokonalují, tím přesněji známe složení této včelí potravy. Navíc složení mateří kašičky je poměrně stabilní. Víme, že obsahuje celý komplex vitaminů B, přičemž některé vitaminy této řady jsou ve vysokých koncentracích. Jedná se zřejmě o jediný přírodní zdroj čistého cholinacetátu, tedy neuropřenašeče. Další vitaminy C, A, D a E jsou prokazatelně obsažené v mateří kašičce ve stopovém množství. Dále obsahuje celou řadu aminokyselin, látek potlačujících rozmnožování bakterií a virů, a dokonce zástup minerálních látek jako například draslík, vápník, sodík, zinek a železo. V mateří kašičce je přítomna kyselina nukleová, která podporuje buněčnou regeneraci.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva