VZP: Musím pojišťovně oznámit, že jsem nahlášený jako uchazeč o zaměstnání na Úřadu práce, aby za mě platil pojistné na zdravotní pojištění stát, nebo to Úřad práce pojišťovně sdělí?

20.04.2020 10:06

Pravidelná otázka týdne.

VZP: Musím pojišťovně oznámit, že jsem nahlášený jako uchazeč o zaměstnání na Úřadu práce, aby za mě platil pojistné na zdravotní pojištění stát, nebo to Úřad práce pojišťovně sdělí?
Foto: VZP
Popisek: Všeobecná zdravotní pojišťovna

Úřad práce nemá ve vztahu ke zdravotním pojišťovnám oznamovací povinnost, ale na základě domluvy s VZP ČR zasílá souhrnně 1x měsíčně seznam osob, které přijal a vyřadil z evidence uchazečů o zaměstnání. Je ale potřeba, abyste si ověřil, že za vás tuto informaci Úřad práce zdravotní pojišťovně skutečně sdělil, a to s odstupem 1-2 měsíců. Velmi jednoduše to zjistíte v aplikaci Moje VZP, stačí ale i zavolat na infolinku.

Pokud zjistíte, že vás Úřad práce nenahlásil, musíte co nejdříve pojišťovně doložit např. kopii průkazky/potvrzení o zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání. Na základě toho budete zařazen mezi pojištěnce, za které je plátcem pojistného stát. Popsaný postup ale příliš neodkládejte, pojišťovna může o státní platbu žádat max. 3 měsíce zpětně. Připomínáme také, že nadále platí, že podle zákona o veřejném zdravotním pojištění je sám pojištěnec povinen oznámit své zdravotní pojišťovně skutečnosti rozhodné pro vznik nebo zánik povinnosti státu platit za něj pojistné; jen za osoby zaměstnané plní tuto povinnost jejich zaměstnavatel, ale to se této situace netýká.

Od zaměstnavatele se pojišťovna v tomto případě jen dozví, že jste ukončil zaměstnání. Zaměstnavatel má totiž povinnost oznámit nástup zaměstnance do zaměstnání i ukončení zaměstnání. Prakticky to znamená, že ho přihlásí dnem nástupu do zaměstnání a odhlásí dnem skončení zaměstnání. Dnem ukončení pracovního poměru zaniká povinnost zaměstnavatele hradit pojistné za zaměstnance. Za každého účastníka veřejného zdravotního pojištění však musí být pojistné placeno.

Pojištěnec, který není zaměstnancem ani osobou samostatně výdělečně činnou a nepatřil by mezi osoby, za které hradí pojistné stát, si musí platit pojistné jako tzv. osoba bez zdanitelných příjmů, a to v zákonem stanovené výši. Do kategorie OBZP je v evidenci své zdravotní pojišťovny zařazen automaticky, a to prvním dnem kalendářního měsíce, od kterého u něj není uveden plátce pojistného (tj. pokud celý kalendářní měsíc není v kategorii, za kterou platí pojistné stát, žádný zaměstnavatel se za něj nepřihlásil k platbě pojistného a pojištěnec neoznámil zahájení samostatné výdělečné činnosti).

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Filharmonie Hradec Králové zve ke 47. koncertní sezóně

19:02 Filharmonie Hradec Králové zve ke 47. koncertní sezóně

V pondělí 20. května startuje ve Filharmonii Hradec Králové prodej předplatného na příští, 47. konce…