Pokud však údaje porovnáme s počtem obyvatel v krajích, ukazuje se, že po jižní Moravě jsou to lidé z Prahy a Karlovarského kraje, kdo se v loňském roce nejčastěji bránil proti postupu úřadů. Naopak, nejméně vyhledávali pomoc veřejné ochránkyně práv lidé z kraje Vysočina.
Z hlediska témat, kterými se ochránkyně může zabývat a může v nich lidem pomáhat, prakticky ve všech krajích „vedou“ problémy v důchodových záležitostech, ať už jde o starobní, invalidní nebo vdovské/vdovecké důchody. Například z Moravskoslezského kraje se potíží s důchodem týkal každý desátý podnět. Odlišné jsou pouze Jihomoravský a Ústecký kraj, v nichž si lidé častěji než na důchody stěžovali na problémy týkající se přiznávání a vyplácení dávek pomoci v hmotné nouzi. Z Prahy zase ochránkyni přišlo víc stížností v cizineckých záležitostech a ve Středočeském kraji lehce převažovaly stížnosti na průtahy v soudních řízeních.
Zajímavé rozdíly mezi kraji jsou i v zastoupení některých témat. Například na průtahy u soudů si loni častěji stěžovali lidé z Prahy, Středočeského, Ústeckého, Jihomoravského a Moravskoslezského kraje. Naopak lidé z Karlovarského, Královéhradeckého, Pardubického kraje a kraje Vysočina se v těchto záležitostech na ochránkyni obraceli jen minimálně. Podobně je tomu třeba u stížností týkajících se stavebního práva, především povolování nebo užívání stavby - zatímco z Jihomoravského kraje šlo o několik desítek lidí, z Pardubického kraje potřebovalo pomoc pouze několik stěžovatelů. Také případy týkající se sociálně-právní ochrany dětí, kterými se ochránkyně loni zabývala, pocházely především z Prahy a Jihomoravského kraje a téměř žádný nebyl z Jihočeského kraje.
Jakými stížnostmi se ochránkyně zabývala podle krajů
Praha

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva