Ombudsman už před rokem na tuto záležitost upozorňoval Krajský úřad Ústeckého kraje a žádal ho, aby zasáhl. Nezákonnost nyní napravuje soud.
Ombudsman v rámci šetření už před rokem žádal Krajský úřad Ústeckého kraje, aby přiměl Městský úřad Varnsdorf k okamžitému zastavení používání výstupů z radarů soukromého provozovatele v přestupkových řízeních. Současně ombudsman žádal krajský úřad, aby vyzval Varnsdorf k okamžitému zrušení uložených pokut a k vrácení již uhrazených částek. Pokud by Městský úřad Varnsdorf neuposlechl, měl krajský úřad jako nadřízený orgán sám pokuty zrušit. Krajský úřad to však odmítl, postavil se za jednání Městského úřadu Varnsdorf a vyslovil názor, že je v pořádku, pokud je soukromý provozovatel radarů odměňován na základě počtu zaznamenaných přestupků. Krajský úřad také odmítal nezákonně uložené pokuty rušit s odůvodněním, že je na každém vyzvaném provozovateli motorového vozidla, jestli částku zaplatí nebo ne.
„Argumentace krajského úřadu je absurdní. Pokud bychom to domysleli, tak by úřady mohly jednat nezákonně a nechat na občanovi, jestli se proti tomu ohradí. Pokud ne, byla by tím nezákonnost v pořádku. Takhle ale stát fungovat nemůže,“ kritizoval postoj Krajského úřadu Ústeckého kraje ombudsman Stanislav Křeček. Trval na tom, že krajský úřad může vydané výzvy k zaplacení pokuty rušit zpětně.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva