Vlastníci bytů se bojí: Trvalý pobyt přivádí exekutory

20.04.2015 20:01

Změna pravidel o hlášení trvalého pobytu nevyřeší konflikty s exekutory, kteří zabavují majetek cizím lidem.

Vlastníci bytů se bojí: Trvalý pobyt přivádí exekutory
Foto: Daniela Černá
Popisek: Chodba v jednom z domů

Podle připravovaného zákona o evidenci obyvatel bude mít každý povinnost ohlásit úřadům místo, kde skutečně přespává, své skutečné bydliště. A jeho změnu musí - pod pokutou 15.000 Kč – ohlásit pokaždé, když se přestěhuje jinam. Lidé, kteří bydlí v pronajatých bytech, ale narazí na pronajímatele, kteří se budou zápisu jejich trvalého pobytu v pronajatém bytě obávat. Hlavním důvodem, proč pronajímatelé nechtějí potvrdit nájemcům trvalý pobyt v pronajatém bytě, je strach z exekuce.

Pronajímatelé přitom nechtějí skrývat dlužníky. Odmítnutím trvalého pobytu ale chtějí chránit další nájemce, kteří se do bytu nastěhují po odchodu toho původního. Pokud se totiž původní nájemce z bytu na úřadech neodhlásí, exekutoři jej budou hledat a zabavovat majetek právě tam. A nový nájemce, který nemá s dluhy toho předchozího nic společného, se bude muset soudit, aby dostal zabavené věci zpět.

Tento problém přiznává v návrhu zákona i samotné ministerstvo vnitra, které jako problém uvádí „činnost exekutorů, při které následky exekuce dopadnou na osobu jinou než na skutečného dlužníka. Byly zaznamenány případy, kdy se dlužník nezdržuje v místě svého trvalého pobytu, ale exekutor toto místo přesto navštíví a zabaví věci patřící dalším osobám“.

Aby se pronajímatelé nestali rukojmím bývalých nájemců, zákon by měl umožnit vlastníkům nemovitosti, aby sami dosáhnuli výmazu trvalého pobytu lidí, kteří v bytě už nebydlí. „Dnes je to v praxi téměř nemožné,“ odhaluje zkušenosti pronajímatelů Pavel Řehulka z poradny Jak pronajímat Byty. „Podle zákona totiž musí vlastník nemovitosti prokázat, že dotyčný už byt neužívá. Každý evidenční úřad ale vyžaduje jiné důkazy a mnohdy trvají na písemném potvrzení samotného – nyní nedohledatelného - nájemce, že v bytě už skutečně nebydlí.“

Zjednodušení pravidel pro výmaz trvalého pobytu těch, kteří v bytě už nebydlí, by vše vyřešilo. „Pokud by pronajímatelé bytů věděli, že mohou sami jednoduše zařídit výmaz trvalého pobytu nájemci, který se odstěhoval, ale občanský průkaz si nevyměnil, přestali by se trvalému pobytu tak bránit. Pokud budou exekutoři ale prohledávat na prvním místě byty, které mají dlužníci zapsané v občanském průkazu, budou se obávat i nadále,“ uzavírá Řehulka. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Památník Lidice: Prohlášení k uspořádání veřejné sbírky na restaurování Památníku dětských obětí války

19:15 Památník Lidice: Prohlášení k uspořádání veřejné sbírky na restaurování Památníku dětských obětí války

Protože se k našemu rozhodnutí uspořádat veřejnou sbírku na restaurování Památníku dětských obětí vá…