Vybírání palivových příplatků by mělo skončit na všech leteckých linkách

22. 1. 2016 17:12

Vybírání palivového příplatku, jako dalšího poplatku (taxy) k ceně letenky, zavedly klasické letecké společnosti postupně od roku 2004 se zdůvodněním, že světové ceny ropy vzrostly natolik, že letecké společnosti si na přechodnou dobu musejí kompenzovat mimořádně vysoké náklady na letecké pohonné hmoty příplatkem, který však zruší, pokud se světové ceny ropy sníží a stabilizují se.

Vybírání palivových příplatků by mělo skončit na všech leteckých linkách
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dopravní letadlo, ilustrační foto

Postupem doby se tento příplatek, který v současné době převyšuje tarifní ceny letenek, stal nedílnou součástí výnosů leteckých společností, které si suverénně začaly tento příplatek ponechávat i pokud cestující na let vůbec nenastoupil, a tudíž letecká společnost žádné palivo na něj nespotřebovala. Navíc zavedení příplatku za palivo nese jednoznačně znaky kartelového chování leteckých společností, sdružených v organizaci IATA, které bez výjimky tento příplatek zavedly.

V současné době, kdy je světová cena ropy na minimu od roku 2003, je na čase, aby se letecké společnosti konečně rozloučily s touto praktikou uvádějící v omyl jak klienta, tak i prodejce letenek, a vrátili se k transparentní cenotvorbě.

IATA sekce Asociace cestovních kanceláří ČR, která sdružuje rozhodující prodejce letenek na našem trhu, vyzývá letecké dopravce v České republice, aby palivový příplatek co nejdříve zrušili, a to na všech svých linkách, včetně dálkových tratí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Národní divadlo moraskoslezské: Festival OST-RA-VAR vstupuje do nové etapy

10:23 Národní divadlo moraskoslezské: Festival OST-RA-VAR vstupuje do nové etapy

Tradiční Festival ostravských činoherních divadel se v letošním roce uskuteční od 29. listopadu do 3…