Výsadkáři oslavili výročí seskoky do vody

4. 7. 2015 19:03

Dvacáté první výročí založení 4. brigády rychlého nasazení, jíž jsou součástí, oslavili příslušníci 43. výsadkového praporu netradičně – seskoky do sečské přehrady. Ostatní si výročí založení brigády připomněli slavnostním nástupem na nedalekém chrudimském letišti.

Výsadkáři oslavili výročí seskoky do vody
Foto: Milan Němec
Popisek: Sestup výsadkáře ve výšce 350 metrů k zemi.

Nástupu se zúčastnila řada osobností 4. brigády. Tou nejvýznamnější byl její zakladatel a bývalý velitel generálmajor František Štěpánek, který v projevu shrnul historii tohoto celku. K dalším hostům, rovněž bývalým velitelům, patřil současný velitel Pozemních sil AČR generálmajor Ján Gurník či generálmajor Josef Sedlák.

„Jsem hrdý, že jsem mohl u 4. brigády rychlého nasazení sloužit,“ řekl generál Gurník. Současný velitel brigády plukovník Miroslav Hlaváč připomněl, že v průběhu jedenadvaceti let existence prošly jejími branami stovky výtečných vojáků, oddaných své práci a vzorně plnících náročné úkoly. Při příležitosti výročí pak současným i bývalým vojákům brigády udělil čestné odznaky.

Oslavy vyvrcholily seskoky

Současně s nástupem probíhaly o pár kilometrů dál v Seči seskoky vojáků na padácích OVP 12 SL do vody. Výsadkáři skákali do sečské přehrady z výšky 400 metrů, kam je vynesl vrtulník.

„Seskoky do vody jsou náročnější proto, že výsadkáři musí nad vodní hladinou odpoutat od sebe záložní padák a do vody již přistávají jen na hlavním,“ uvedl instruktor výsadkové přípravy praporčík Tomáš Hejda. Podle něj jsou ale i takové seskoky pro výsadkáře rutinou. Náročná práce je čeká až po seskoku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Národní park České Švýcarsko: Práce na skalním hrádku Falkenštejn byly ukončeny, dílo čeká na kolaudaci

14:11 Národní park České Švýcarsko: Práce na skalním hrádku Falkenštejn byly ukončeny, dílo čeká na kolaudaci

Ve druhém listopadovém týdnu byly dokončeny práce na zpřístupnění skalního hrádku Falkenštejn na Jet…