Výstava v Národním technickém muzeu „Bydleme zdravě – půjde to hravě“

6. 3. 2016 11:56

Originální projekt - experimentárium Centra pasivního domu – je v NTM k vidění od 1. 3. 2016.

Výstava v Národním technickém muzeu „Bydleme zdravě – půjde to hravě“
Foto: wikipedia
Popisek: Národní technické muzeum.

Cílem menší výstavy je vysvětlit výhody a principy moderních pasivních domů. Projekt je interaktivní a pro žáky základních škol jsou připraveny speciální programy.

Co je to pasivní dům? Jak funguje a proč je zdravý? Opravdu se vyplatí respektovat přírodu a při stavbě domu přemýšlet nad pohybem slunce? Vážně se dá dům nafukovat? A co je to tepelný most? Na takové a další otázky odpoví experimentárium „Bydleme zdravě – půjde to hravě“, které ve spolupráci s Národním technickým muzeem připravilo neziskové Centrum pasivního domu.

„Expozice dětem, jejich rodičům a všem dospělým názorně ukazuje, jak vzniká dobrý dům, co je důležité při plánování, stavbě i samotném bydlení v domě. Několik stanovišť je věnováno také kvalitě vnitřního prostředí bydlení, která je velmi důležitá,“ vysvětluje Jan Bárta, ředitel osvětové organizace Centrum pasivního domu.

Výstava je určena pro širokou veřejnost a především pro rodiče s dětmi. „Ty si mohou hrát a doslova osahat vše důležité, co patří ke stavbě zdravého pasivního domu – natáčí dům ke světovým stranám, třídí vzorky izolací, prosvěcují trojsklo, skládají okenní rám, měří obvod domu, zjišťují, co vyhřeje dům, vláčkem převáží molekuly vzduchu do rekuperace a tak dále“, komentuje jednotlivé panely výstavy David Šimek, hlavní animátor programu. Dále organizátoři připravili originální stolní hru „Stavíme pasivní dům“, pracovní listy i kreslírnu pro nejmenší. Pomocí QR kódu je možné u každého panelu spustit vtipný audio komentář, zvlášť pro dospělé i pro děti.

Pro školní kolektivy ze 4. – 6. tříd nabízí Centrum pasivního domu hodinový vzdělávací program, kdy děti experimentáriem provedou vyškolení zážitkoví průvodci. Děti si procvičí své školní znalosti – čeká je třeba slovní úloha, skládání tvarů, porovnání obsahu a obvodu. Výstava tak hravou formou seznámí malé návštěvníky nejen se zákony matematiky, fyziky, chemie, finanční gramotnosti, ale i důležitým respektem k přírodě. Budou soutěžit, hledat odpovědi a zapojovat vlastní kreativitu při práci s pracovními listy. Domů si pak odnesou informační letáčky pro rodiče a dětskou hru „Stavíme pasivní dům!“. Zájemci o školní prohlídku experimentáriem se mohou obrátit na hlavního animátora Davida Šimka – davka.simek@seznam.cz, 605 509 173 – a zarezervovat si termín.

Experimentárium „Bydleme zdravě – půjde to hravě“ organizuje Centrum pasivního domu od roku 2014. Expozici navštívilo již téměř 300 000 lidí z řad veřejnosti. Vzdělávacího programu pro školy se zúčastnilo už tisíce dětí v různých městech České republiky, např. v Brně, Plzni, Ostravě nebo v Jihlavě.
V Národním technickém muzeu probíhá výstava v termínu od 1. 3. do 30. 4. 2016.

Celý vzdělávací program „Bydleme zdravě – půjde to hravě!“ je podporován v rámci programu Fond pro NNO. Projekt byl podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zástupci ministerstva obrany připomněli listopadové události na pietních aktech

22:30 Zástupci ministerstva obrany připomněli listopadové události na pietních aktech

Historické události, které se uskutečnily 17. listopadu 1939 a následně i v roce 1989, si dnes na řa…