Winter Survival 2016: Potřetí v řadě zvítězili vojáci z hranické brigády

30. 1. 2016 15:03

Ve čtvrtek 28. ledna odpoledne je v Jeseníkách po všem. Čtyři dny tvrdého soupeření s nástrahami přírody, náročnými úkoly a se sebou samým mají účastníci armádního závodu Winter Survival 2016 za sebou. Po finálové etapě přední pozice na mistrovství obsazují české týmy, které následně oceňuje náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Josef Bečvář.

Winter Survival 2016: Potřetí v řadě zvítězili vojáci z hranické brigády
Foto: Oldřich Szaban
Popisek: Jednotka v akci

Mezinárodní mistrovství AČR v zimním přírodním víceboji Winter Survival 2016, které v rámci české armády připravila Univerzita obrany v Brně, prověřovalo u vojáků úroveň dovedností z oblasti speciální tělesné přípravy, vojenského výcviku a také schopnost rychlého a správného rozhodování při plnění úkolů. Závodníci během třídenní vytrvalostní etapy absolvovali s veškerou výbavou pro přežití dlouhé přesuny v rozbředlém sněhu, bojovali také s deštěm, oblevou a v poslední etapě při výstupu na Praděd se silným větrem, který dosahoval rychlosti až 90 km/h. Do cíle závodu nakonec dojelo všech šestnáct armádních týmů.

V poslední soutěžní disciplíně šlo především o rychlost a bezpečné provedení transportu raněného. Vojenské týmy musely nejprve urazit několik kilometrů k vrcholu Pradědu, poté jeden z trojice simuloval zraněného a kolegové ho na saních, respektive transportních nosítkách UT 2000 svezli k Sporthotelu Kurzovní. Trasa svozu raněného vedla po turistické cestě z nejvyššího vrcholu Jeseníků, přes sedlo pod Pradědem a dále dolů k horskému hotelu Kurzovní.

Museli jsme celou dobu makat

Vítězem 22. ročníku mezinárodního mistrovství AČR v zimním přírodním víceboji Winter Survival 2016 se stalo družstvo 7. mechanizované brigády Hranice ve složení nadporučík Viktor Novotný (74. lehký motorizovaný prapor Bučovice), četař Ivo Vrba a desátník Milan Wurst (73. tankový prapor Přáslavice). „Máme obrovskou radost, že jsme opět zvítězili. Žádné české družstvo třikrát za sebou ještě nezvítězilo. Nám se to nyní podařilo,“ zhodnotil výsledek s nadšením četař Ivo Vrba. „Nebylo to vůbec jednoduché, museli jsme celou dobu makat a opět se to povedlo,“ uvedl pro Český rozhlas kapitán družstva nadporučík Viktor Novotný.

Stříbrné medaile vybojovali rotmistr Josef Zlámal, desátník Ladislav Sás a svobodník Martin Man ze 73. tankového praporu Přáslavice. Bronz zaslouženě získali nadporučík Michal Pech, praporčík Milan Menzel a rotmistr Miroslav Šroler z Agentury logistiky ve Staré Boleslavi. A jak se v soutěži umístila zahraniční družstva? Slovinští vojáci skončili na 9. místě, němečtí horští myslivci na 12. příčce a příslušníci rakouské horské brigády na 14. místě.

Nejúspěšnějším týmům poháry a ceny předali náčelník Generálního štábu Armády České republiky generálporučík Josef Bečvář, rektor-velitel Univerzity obrany brigádní generál Bohuslav Přikryl, velitel 7. mechanizované brigády plukovník gšt. Pavel Lipka a další představitelé české armády a civilních společnostní. Slavnostní ceremoniál proběhl na vojenské zotavovně Ovčárna pod Pradědem, která se každoročně stává logistickou základnou celé soutěže.

Německý voják zdolává skalní stěnu nedaleko Bělé pod Pradědem

Německý voják zdolává skalní stěnu nedaleko Bělé pod Pradědem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚZSVM v Trutnově nechalo vybudovat bezbariérový vchod do objektu svého sídla

21:39 ÚZSVM v Trutnově nechalo vybudovat bezbariérový vchod do objektu svého sídla

Odloučené pracoviště Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) v Trutnově nechalo vy…