„Dobrou zprávou je, že úbytek byl menší než v roce 2015, kdy stav devizových rezerv ČNB ve zlatě poklesl o půl tuny,“ okomentoval údaje analytik společnosti Zlato David Marášek. „Tou špatnou, že pokud by tento trend pokračoval tempem posledních roků i nadále, tak za nějakých dvacet let už v trezorech ČNB nebude zlato žádné,“ dodal.
Marášek připomíná, že i před necelými sto lety měla naše republika zlata více: „V roce 1919, krátce po vzniku Československa, jsme získali z bývalé Rakousko-Uherské banky 12 tun zlata. A v dalších letech pak český zlatý poklad rostl, a to i díky sbírce, inspirované sbírkou na Národní divadlo.“
Slováci mají o 22 tun zlata více
Není bez zajímavosti, že náš východní soused - Slovensko - je se svými 31,7 tunami zlata (41,4 % devizových rezerv) na celkovém 54. místě žebříčku stovky zemí, sestaveného organizací World Gold Council (WGC). V případě žebříčku sestaveném podle procentuálního podílu by Slovensko stanulo na 12. místě.
Česká republika, která je na 70. místě žebříčku, pokud jde o množství vlastněného zlata, většinu českého zlatého pokladu rozprodala v letech 1997 a 1998. Dodnes se spekuluje o tom, kde toto zlato skončilo, nejčastěji se hovoří o Švýcarsku a Německu. V listopadu 2010 média kritizovala ČNB, že se rozprodejem Česká republika ve vztahu k tehdejším cenám zlata připravila až o 27 miliard korun.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Komerční článek