Po třech letech poklesu cen investičního zlata se zdá, že trend se skutečně obrací. A důvody této změny? Centrální banky ve snaze rozhýbat ekonomiku pod eufemismy extenzivní měnové politiky či kvantitativního uvolňování tisknou stále víc peněz, aby docílily jejich zlevnění a chuť investovat.
Trh se však nevyvíjí podle jejich představ. Proto sahají k extrémním krokům, jakými jsou záporné úrokové sazby: Švédsko, Švýcarsko, Japonsko, Dánsko, země s negativním úrokem, podle Wall Street Journal už dosahují bezmála čtvrtiny celosvětového HDP.
Není divu, když peníze nic nevynášejí, že chuť investovat do zlata roste. „V případě zavedení negativních úroků i v retailu vzroste celkově zájem o ostatní aktiva. Zlato by se mohlo stát chytrou investicí, ovšem vzhledem k likviditě by nemělo mít významný podíl na celkovém majetku,“ uvedl pro jediný tuzemský informační portál o zlatě hlavní ekonom obchodníka s cennými papíry Colosseum František Bostl.
„Náš dlouhodobý scénář je takový, že cena zlata poroste. Ne však tak skokově jako před dosažením svého vrcholu v roce 2011. Počítáme se zvyšováním ceny zlata v průměru o několik jednotek procent ročně. Další růst cen zlata bude z největší části záležet na tom, jak dlouho bude vládnout nervozita na globálních trzích,“ citoval portál www.zlato.cz analytika finančních trhů Next Finance Jiří Cihlář.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: komerční tisková zpráva